Rozmowy o kulisach pracy reportażysty, nowych formach i przełamywaniu schematów, panele dyskusyjne, spotkania autorskie i pokazy filmowe – tegoroczna edycja festiwalu OKOlice Literatury przyniesie ze sobą wiele ciekawych wydarzeń. „Chcemy porozmawiać o reportażu od kuchni”, przyznają organizatorzy.
„Chcemy zaspokoić różne gusta i potrzeby odbiorców”
Przed nami piąta – jubileuszowa – edycja Festiwalu OKOlice Literatury organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się już w środę, 25 października i potrwa do soboty, 28 października. OKOlice Literatury zdążyły zgromadzić grono wiernych odbiorców i przyciągnąć do Szczecina wiele znanych nazwisk, m.in. Ziemowita Szczerka czy Wojciecha Tochmana. Tegoroczna odsłona poświęcona jest reportażowi i jego przemianom w ostatnich latach.
– A dużo się dzieje, bo reportaż przekracza granice, ewoluuje i przechodzi do internetu – mówiła w naszym „Studio Kultura” Anna Rutkowska, kierowniczka działu promocji MBP. – My cały czas stawiamy na treść, to podstawa. Nie znane nazwiska, a konkretny temat ujęty kompleksowo. Na tym nam bardzo zależy. Chcemy porozmawiać o reportażu od kuchni, jak powstaje, o tłumaczach, osobach reportażu zagranicznego, osobach, które są zaangażowane w inne formy reportażu, np. taki, który przenosimy na deski teatru – wylicza. – Z nowoczesnych form będziemy mówić o podcastach i połączeniu reportażu radiowego i pracy badawczej. Chcemy zaspokoić różne gusta i potrzeby odbiorców, dlaczego ostatni dzień poświęcony będzie filmom.
Przyjrzą się reportażowi z każdej strony
Festiwal OKOlice Literatury 2023 startuje już w najbliższą środę, 25 października, o godz. 18:00. Rozpocznie się od spotkania z Bernadettą Darską – literaturoznawczynią i krytyczką literacką – oraz Pauliną Surniak – tłumaczką literatury i blogerką. Tematem przewodnim panelu dyskusyjnego będzie refleksja nad aktualną kondycją reportażu jako gatunku publicystyczno-literackiego a także jego ewolucją po roku 2010.
Drugiego dnia festiwalu (26 października) zaplanowano dwa spotkania, na których nie zabraknie głębokich przemyśleń i dyskusji. To okazja, aby zgłębić tematykę reportażu radiowego i podcastów, dowiedzieć się więcej o procesie ich tworzenia, a także nieoczywistych połączeniach tego gatunku z innymi dziedzinami.
Spotkanie o godzinie 17:00 będzie skupione właśnie na fascynującym połączeniu reportażu radiowego z badaniami naukowymi. O godzinie 19:00 szczecinianie poznają twórczynie projektu „Torba reportera i podcastera”, czyli Hannę Bogoryja-Zakrzewską oraz Katarzynę Błaszczyk. Panie przybliżą swoją misję – „produkcję podcastów od A do Z” oraz działania na rzecz szkolenia młodych pasjonatów tej formy twórczości.
Kolejny dzień (27 października) pozwoli zajrzeć na zaplecze kultury i poznać meandry tworzenia reportażu. Będzie mowa także o narzędziach i oddziaływaniu spektaklu reporterskiego, reportażu scenicznego i form antydyscyplinarnych. O godz. 18:00, słuchając Aleksandry Boćkowskiej – redaktorki i dziennikarki, uczestnicy dowiedzą się wiele na temat „kuchni” pracy reporterskiej i nie tylko. Z kolei panel dyskusyjny, który odbędzie się o godzinie 19:00, skupi się na reportażu zaangażowanym oraz jego wpływie na odbiór społeczny. W panelu udział wezmą Weronika Fibich, Jakub Skrzywanek i Janusz Schwertner.
Reportaże na dużym ekranie
Na finał 5. edycji (28 października) przygotowano dwa wydarzenia oparte na filmowych formach reporterskich. Organizatorzy zapraszają na seanse oraz rozmowy z twórcami.
O godzinie 16:00 spotkanie rozpocznie projekcja filmu krótkometrażowego pt. „Proskenion 2021”, który został zrealizowany w Areszcie Śledczym w Szczecinie w ramach programu readaptacji społecznej. Wśród uczestników panelu znajdą się ppor. Rafał Nowak, reżyser filmu, por. Katarzyna Chruściel, współautorka scenariusza, oraz Małgorzata Frymus, która przyjmie podwójną rolę panelistki i moderatorki.
O godzinie 18:00 odbędzie się seans „Filmu balkonowego” który wywołał ogromne zainteresowanie i zdobył liczne nagrody zarówno w kraju, jak i za granicą. Rozmowa z jego reżyserem, Pawłem Łozińskim, będzie skoncentrowana na procesie powstawania dokumentu oraz jego odbiorze zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych.
Festiwal OKOlice Literatury odbędzie się w dniach 25-28 października w filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Wstęp jest darmowy, szczegółowy program dostępny na: https://okoliceliteratury.pl/.
Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu.
Komentarze
0