Z okazji 35. rocznicy wizyty papieża Polaka w Szczecinie, organizatorzy cyklu „Koncertów Grünebergowskich” postanowili dołączyć do rocznicowych uroczystości i pierwszy koncert zadedykować Janowi Pawłowi II. Na zabytkowym instrumencie zagra organista, który brał udział w uroczystości kanonizacji papieża.

O to, by szczeciński koncert był wydarzeniem artystycznym na najwyższym poziomie, zadba światowej sławy organista, profesor Andrzej Chorosiński – Doktor Honoris Causa Keimyung University w Południowej Korei. Jego ogromne doświadczenie zbierane podczas występów w tak renomowanym miejscach jak Koncerthuset w Sztokholmie, katedra Notre Dame w Paryżu czy katedra św. Patryka w Nowym Jorku to gwarancja najwyższego poziomu muzyki. Chorosiński uczestniczył także w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku.

Tradycyjnie obok uznanych mistrzów podczas „Koncertów Grünebergowskich” promowani są również młodzi, doskonale zapowiadający się muzycy. Tym razem wystąpi Daniel Rozmus – ubiegłoroczny absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Znakomity skrzypek jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym zdobywcą I nagrody XIV Concorso Internazionale „Musica Insieme” w Musile di Piave we Włoszech.

Na program spotkania złożą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Henryka Wieniawskiego.

„Koncerty Grünebergowskie” współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin poza muzyką popularyzują także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Koncerty w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Grüneberga, które rok później zostały wpisane na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

Na pierwsze wydarzenie z cyklu „Koncerty Grünebergowskie” organizatorzy zapraszają w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, o godzinie 19:00 do kościoła pw. św. Ducha przy ul. Młodzieży Polskiej 17. Wstęp wolny.