To będzie ważne wydarzenie, przede wszystkim dla wielbicieli rocka progresywnego. Do Szczecina, 28-go kwietnia, przyjedzie zespół, który jest uważany za jednego z najciekawszych przedstawicieli tego gatunku - RPWL.

Ten niemiecki zespół wystąpi we Free Blues Clubie i będzie promował swój najnowszy krążek,"Beyond Man And Time" który jest  pierwszym w historii tej  grupy, concept albumem.

Pierwsze litery

RPWL powstał  w 1997 roku , a nazwa  pochodzi od pierwszych liter nazwisk muzyków z założycielskiego  składu (obecnie dwóch z nich już z niego „wypadło”). Wtedy jeszcze  panowie wprawiali się w interpretowaniu klasycznych utworów Pink Floyd, ale z czasem udało im się stworzyć własny styl.  W efekcie został nagrany pierwszy album o tytule „God Has Failed” (2001), na którym Yogi Lang i jego koledzy, umieścili m.in. tak wspaniałe utwory  jak  „Hole In The Sky” oraz „Who Do You Think We Are”. Zespół zyskał szybko wielu fanów w naszym kraju, m.in. dzięki regularnym wizytom koncertowym. Następne płyty- “Trying To Kiss The Sun (2002) “Stock” (2003)  były promowane występami w Polsce a dla naszych fanów  przygotowano bardzo użyteczne udogodnienie. Oficjalna strona grupy dostępna jest bowiem także  w polskiej wersji językowej.  Na wydanym w 2005 roku  albumie "World Through My Eyes", w utworze "Roses" gościnnie zaśpiewał znany dobrze szczecinianom,   Ray Wilson.

Wracają do Pink  Floyd

Do muzyki Pink Floyd wciąż Lang i jego koledzy co jakiś czas wracają. Grając w 2009 roku w Poznaniu, Koninie i Warszawie wykonywali  cały ich album „Animals”  bo ich trasa poświęcona była  zmarłemu 15 sierpnia 2008, Rickowi Wrightowi - klawiszowcowi tego  zespołu. Praktycznie zawsze mają  w swej set-liście co najmniej jeden utwór Floydów i tak zapewne będzie za dwa tygodnie w Szczecinie. Mają jednak także w repertuarze ważny utwór Boba Dylana – „Masters Of War”...

6000 stóp ponad człowiekiem

Najnowszy, wydany w marcu, album RPWL  w warstwie lirycznej  nawiązuje do poematu "Tako rzecze Zaratustra" F.Nietzschego którego pierwsze linijki wieńczy  zwrot: "6000 stóp ponad człowiekiem i czasem...". Na płycie wyróżniają się niewątpliwie takie utwory jak  szesnastominutowa kompozycja "The Fisherman", tytułowa ballada oraz melodyjny, singlowy "Unchain the Earth". Obiektywnie trzeba  uznać, że ten album nie ma słabych fragmentów. W każdym utworze znajdziemy interesujące rozwiązania brzmieniowe. Yogi Lang mówiąc o koncepcji całego albumu podkreśla, że jest to opowieść o aktywnym bohaterze. "Celem jest otworzyć oczy, patrzeć dalej, widzieć więcej i inaczej.” Chyba nie ma wątpliwości, że „Beyond Man And Time” jest dowodem na to, że zespół, który ją stworzył nie poprzestaje na dotychczasowych osiągnięciach i wciąż się rozwija.

W trasie

Obecnie RPWL gra w składzie:Yogi Lang - wokal, instrumenty klawiszowe,  Karlheinz Wallner - gitara, Markus Jehle - instrumenty klawiszowe, Marc Turiaux - perkusja  i Werner Taus - gitara basowa. Szczeciński występ jest częścią ich trasy po naszym kraju, która rozpocznie się 27-go w Poznaniu (Blue Note). 29-go zespól zagra  w Warszawie (Progresja), 30-go w Bielsku-Bialej (klub Klimat), a 1 maja w Piekarach Ślaskich (Andaluzja).