Żaglowce zacumowane po obu stronach Odry, morze szczecinian i turystów, szanty oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. W piątek po południu oficjalnie rozpoczęła się jedna z największych żeglarskich imprez. Mowa oczywiście o wydarzeniu „Żagle 2022” i gromie atrakcji, które znajdują się zarówno na Wałach Chrobrego, jak i Łasztowni.

Mimo, że to dopiero początek wydarzenia, dzieje się już naprawdę sporo. Największe tłumy znajdziemy oczywiście przy największych gwiazdach tego wydarzenia – żaglowcach. „Żagle 2022” to jedna z niewielu okazji, aby zwiedzić pokłady kilkunastu jednostek. Kolejki ustawiają się m.in. do ORP „Iskra”, „Baltic Beauty” czy ogromnego ORP „Toruń”.

„Szczecin sam w sobie jest przepiękny”

– Do Szczecina przyjechaliśmy z Częstochowy. Bardzo podoba nam się ORP „Iskra”, ale to dopiero pierwszy żaglowiec, który zobaczyliśmy. Oczywiście, mamy w planach obejrzenie jeszcze innych jednostek. Jest bardzo dużo atrakcji, pogoda dopisuje – mówi pani Dorota.

– Jest naprawdę pięknie. W ogóle Szczecin sam w sobie jest przepiękny i zawsze to podkreślam wszystkim moim znajomym. Upał nam nie przeszkadza. Oglądamy statki, cieszymy się, że życie w mieście wróciło po pandemii. Zdecydowanie największe wrażenie robi ORP „Toruń” – dodaje pani Kamila.

Wśród uczestników tegorocznego wydarzenia sporą grupę stanowią także zagraniczni turyści.

– Mieszkamy w Löcknitz więc nie mamy tak daleko do Szczecina. A kochamy żeglarskie wydarzenia i żaglowce. Byliśmy na każdym szczecińskim finale The Tall Ships Races i czekamy na kolejny. Cieszymy się też z tego, że organizujecie podobną imprezę. Oczywiście, najbardziej lubimy zwiedzać pokłady – opowiada nam Max, który do Szczecina przyjechał z całą rodziną.

Wystawcy i atrakcje dla dzieci czekają

Wróćmy jednak do samego wydarzenia. Górny taras Wałów Chrobrego zajęli lokalni producenci i artyści. Wśród nich jest m.in. Szczeciński Town Shop, który zainteresowaniem cieszy się nie tylko wśród turystów, ale przede wszystkim lokalsów.

– Każda z tych rzeczy zrobiona jest z miłości do miasta. Kupują je zarówno mieszkańcy Szczecina, jak i turyści. Mamy kubki, skarpetki, koszulki, torby, magnesy, plenery. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się magnesy, a przed wydarzeniem musieliśmy się „dotowarować” w czapki, ponieważ bardzo dobrze się sprzedały – opowiada Magdalena Walczyńska.

Dla najmłodszych również przygotowano wiele atrakcji. Specjalnie dla nich na placu Adama Mickiewicza organizowane są występy, animacje, pokazy taneczne, koncerty, warsztaty. Jest także specjalna strefa wodna, gdzie dzieci mogą wziąć udział w lekcjach Stand Up Paddle. Na żeglarskim wydarzeniu nie może zabraknąć szant. Tradycyjnie już przy pomniku Centaura stanęła scena, z której płyną folkowo-szantowe dźwięki.

Główna scena na prawym brzegu

Atrakcji nie brakuje również na Łasztowni i Wyspie Grodzkiej. W tym roku główna scena znajduje się w nowym miejscu, tuż obok biurowca „Lastadia”. Po godzinie 16 wkroczyli na nią lokalni artyści, a już o 21:30 wystąpi Patrycja Markowska.

Są także dwie strefy animacji, Jarmark pod Żaglami z tawernami piwnymi, Strefa Food Trucków, Holiday Park Szczecin z diabelskim młynem.

Po tej stronie Odry również nie brakuje statków. Tuż obok Morskiego Centrum Nauki, przy nabrzeżu Starówka, zacumowała ogromna jednostka – „Planeta I”. To wielozadaniowy statek, który w 2020 roku zastąpił wyeksploatowaną „Planetę”. Są także „Galaktyka”, „Fair Play Holownik”, „Strażak 24”.

Monitorują stan Odry

Warto dodać, że w związku z katastrofą ekologiczną Odrze, cały czas monitorowany jest stan wody w rzece. Działają dodatkowe patrole wodne Straży Miejskiej wsparcie ratownikami OSP Gryf, których zadaniem jest m.in. ewentualne sprzątanie śniętych ryb, które przedostaną się przez ustawione zapory.

– W centrum miasta nie odnotowaliśmy śniętych ryb. Odra Zachodnia jest profilaktycznie zabezpieczona dodatkowymi zaporami, które ustawione są na południe od Mostu Długiego oraz Dziewoklicza – informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Służby na wodzie przestrzegają też zakazu korzystania z wód Odry. Przypomnijmy, że dotyczy on spożywania wody, wchodzenia do rzeki, kąpieli, połowów ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody z Odry do celów gospodarczych.