Nowe wizualizacje i więcej mieszkań, a nie przestrzeni usługowych jak pierwotnie zakładano. Po 3 latach od rozbiórki „Maciusia” Grupa Deweloperska Mak Dom rozpoczęła prace budowlane wewnątrz śródmiejskiego kwartału. Inwestycja miała zakończyć się w maju tego roku, ale miasto zgodziło się na przedłużenie terminu oddania prac do 2025 roku.

Na placu budowy przy ul. Bałuki pojawiły się kontenery, widać także już wykop pod jeden z budynków. Przez chwilę Mak Dom pokazał także nowe wizualizacje inwestycji „City Pearl Apartments”, bowiem tak nazywa się ich projekt w miejscu po dawnym „Maciusiu”. Na chwilę, bowiem w poniedziałek po południu zakładka poświęcona inwestycji została usunięta ze strony internetowej firmy.

Miało być więcej usług – będą mieszkania

Wizualizacje (które udało nam się zobaczyć) są nowe, a założenia pierwotne prawie takie same. Wewnątrz kwartału 21 staną dwa budynki z zielenią pomiędzy nimi (zachowany zostanie m.in. duży platan). Jak policzyliśmy, „City Pearl Apartments” to ponad 150 mieszkań (głównie kawalerki o metrażach od 26 do 36 m kw.) oraz trzy lokale usługowe w parterze o powierzchniach 164 do blisko 286 m kw.

Przypomnijmy jednak, że zgodnie z pierwszymi założeniami, w miejscu „Maciusia” miały stanąć dwa budynki usługowo-mieszkalne, w których ponad 6 tys. m kw. powierzchni przeznaczono na usługi, a połowę z tego (około 3 tys. m kw.) – na 61 mieszkań.

Umowa przedłużona do maja 2025 roku

Zgodnie z nowymi warunkami umowy, termin zakończenia budowy (stan surowy zamknięty budynków) przedłużony został do 30 maja 2025 roku. Natomiast zagospodarowanie całych nieruchomości ma zostać zakończone najpóźniej 30 listopada 2026 roku.

Działki przy ul. Edmunda Bałuki (wcześniej znajdował się w tym miejscu budynek Szkoły Podstawowej nr 54) wydzierżawił w maju 2019 roku deweloper Mak Dom za 8,5 mln zł. Zgodnie z pierwotną umową, nieruchomości miały zostać zabudowane najpóźniej w ciągu czterech lat od jej zawarcia, czyli w maju tego roku. Deweloper nie dotrzymał jednak terminu (jak argumentował, z przyczyn od niego niezależnych), a miasto zgodziło się na przedłużenie terminu oddania inwestycji.

Przypomnijmy, że na działki w centrum miasta były dwa plany zagospodarowania. Pierwszy to budowa deptaku z podświetloną fontanną, przeszklonymi pawilonami i kafejkami. Nic jednak z tego nie wyszło, a przez kolejne lata mieszkańców straszyły szkolne ruiny i szare kamienice. W 2019 roku podjęto decyzję o przekazanie terenu w użytkowanie wieczyste.