wystawy

Robot też człowiek [wystawa]

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 15.07.2017
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Niedziela, 01.10.2017
Do której godziny?
17:00
Opis wydarzenia
Zapraszamy do Muzeum Techniki i Komunikacji na najnowszą wystawę pod jakże wymownym tytułem "Robot też człowiek".
To prezentowana na kartach komiksów wizja robota (raz przyjaciela, a raz wroga) takiego, jakim widzą go dzięki swej wyobraźni twórcy komiksów na całym świecie. Dzięki mistrzom tego gatunku przeniesiemy się nie tylko w świat przyszłości i fantazji, ale zobaczymy nasze współczesne czasy celnie przez nich sportretowane. Ujrzymy roboty, jakich nie znaliśmy, będziemy świadkami ich dążenia ku upodobnieniu się do człowieka, a także chęci jego przewyższenia. Zajrzymy w elektronowe mózgi i poznamy sekrety maszyn. Będziemy świadkami wojen i okrutnych metod, jakimi bez ludzkich skrupułów posługują się roboty. Poznamy w końcu uczucia, jakimi będą mogły nas obdarzyć, jeśli tylko zaczną „mieć serce”. A czy faktycznie tak będzie – tego oczywiście nie wiemy. Z drugiej zaś strony, czy ktoś dziś zaprzeczy, że tak nigdy się nie stanie…?

Dziś słowo robot nie wywołuje już emocji. Jesteśmy nimi otoczeni, a przyszłość bez robotów jest nie do wyobrażenia. Może tylko wówczas, kiedy oglądamy filmy lub czytamy książki i komiksy autorów związanych z nurtem s-f, zaczynamy się zastanawiać, czy zawarte tam katastroficzne wizje zagłady rodzaju ludzkiego zadane ręką maszyn stać się mogą kiedyś rzeczywistością…? Wtedy dopiero zaczynamy wyobrażać sobie jak roboty świadome swego istnienia i pewne swojej przewagi nad ludźmi, zamiast służyć stają się wobec nas wrogie i okrutne. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Nikt tego nie potrafi dziś przewidzieć. Jest jeszcze kolejna, zgoła inna wizja przyszłości. Oto roboty staną się naszymi przyjaciółmi i obrońcami. Czyż taka wizja nie jest przyjemniejsza, a przecież tak samo prawdopodobna?

Wystawa czynna od 15 lipca do 1 października 2017. Dla naszych gości specjalnie przygotowano pamiątkową pocztówkę oraz pamiątkowy znaczek z wystawy.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję