Miniaturowe pociągi nie tylko przejeżdżają przez stacje, ale świecą, wydają dźwięki, a nawet dymią. „Można wpatrywać się w nie godzinami, podziwiając precyzję detali i kunszt wykonania” – zapraszają przedstawiciele Galerii Handlowej Turzyn, w której jeszcze przez weekend można podziwiać Zimową Wystawę Makiet Kolejowych.

Nad Zimową Wystawą Makiet Kolejowych pracowało około 40 pasjonatów zrzeszonych w Zachodniopomorskim Klubie Miłośników Kolei. Przez kilka miesięcy pracowali nad 50-metrową makietą modułową, na której oglądać można nie tylko tory i lokomotywy, ale i mnóstwo detali.

I tak na wyspie Wikingów oglądamy strzyżenie owiec, nieopodal sarny i jelenie wypoczywają na łonie natury. Nie brakuje również turysty, który z wieży zamku i przez lornetkę ogląda świat. Fani militariów z pewnością dostrzec miniaturowy bunkier typu B. Co jakiś czas przed oczami przemknie nam również pociąg Berlin-Warszawa Express.

– Tak się złożyło, że z zawodu jestem maszynistą. Jeżdżę na Impulsach. Zacząłem się interesować koleją w wieku 6 lat. Nasza wychowawczyni z klasy „0” miała męża kolejarza, który załatwił nam wycieczkę po lokomotywowni Szczecin-Port Centralny. Na miejscu były dwie makiety stacjonarne, które wtedy kupowało się w NRD.

Oprowadzono nas po całym zakładzie i na końcu przejechaliśmy się lokomotywą. Miałem okazję być za sterami u boku maszynisty. Wtedy powiedziałem, że to będzie mój zawód. W tym roku skończę 42 lata – opowiada Przemysław Malinowski z Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei.

Jak opowiada, największe zainteresowanie wśród oglądających wzbudzają przede wszystkim części makiety z wiaduktami i mostami. Warto również dodać, że miniaturowe pociągi nie tylko przejeżdżają przez stacje, ale świecą, wydają dźwięki, a nawet dymią!

– Kiedy byłem dzieckiem, to tata kupował mi modele do składania. To była świetna zabawa, bardzo dobrze spędzony czas. Wystawy makiet często przypominają mi o tych beztroskich latach. Chciałbym tą pasją zarazić mojego syna, ale teraz jest w takim wieku, że bardziej woli bawić się kolejkami niż je składać – mówi z uśmiechem pan Tomasz wskazując na kolejkowy plac zabaw.

– Nas rozbawiła karteczka, żeby dzieci nie zabierały sobie „Tomków” (parowóz z bajki „Tomek i przyjaciele” – red.). Nasz syn również uwielbia tę postać i nie chciał jeździć inną ciuchcią – śmieją się rodzice Stasia, któremu również najbardziej podobał się wspomniany plac zabaw.

Zimowa Wystawa Makiet Kolejowych została przygotowana wspólnie ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Można oglądać ją codziennie do 28 stycznia w godz. 11-19. Miłośnicy modelarstwa zapraszają na pierwsze piętro Galerii Turzyn (w przestrzeni dawnego VR Planet). Wstęp jest bezpłatny.