Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie zorganizowało w sobotę oficjalne otwarcie zrewitalizowanej strzelnicy sportowej STS.

 

W Szczecinie i okolicach nie ma zbyt wielu obiektów przeznaczonych do praktykowania strzelectwa. Ten stan rzeczy postanowiło zmienić Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie - stowarzyszenie non-profit zajmujące się rozwojem oraz popularyzacją strzelectwa sportowego, praktycznego, obronnego, bojowego i rekreacyjnego. Organizacja zdecydowała się zaadoptować do swoich potrzeb dawną strzelnicę garnizonu Alt-Damm w Dąbiu, której początki sięgają 1897 roku. W momencie rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych strzelnica przypominała bardziej gęstą chaszczę niż obiekt rekreacyjno-sportowy. Intensywne prace rozpoczęły się od wycinki drzew i tworzenia podstawowej infrastruktury. Plan minimum obejmujący trzy osie strzeleckie o długości 100, 75 i 50 m. oraz zaplecze gastronomiczno-wypoczynkowe udało się zrealizować na przełomie września i października. Obiekt uzyskał także niezbędne zezwolenia i akceptację regulaminu przez Urząd Miasta Szczecin. W sobotę, (13 października) nastąpiło oficjalne otwarcie strzelnicy.

Otwarcie strzelnicy rozpoczęło się krótko po 10 rano od wręczenia wyróżnień osobom szczególnie zaangażowanym w odbudowę obiektu. Zamiast tradycyjnego przecinania wstęgi zdecydowano się na jej efektowne przestrzelenie. Zgromadzeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz regionalnych oraz zaprzyjaźnionych z STS organizacji, mogli obejrzeć widowiskowy pokaz strzelania do statycznych i ruchomych celów. Każdy mógł wziąć także udział w kilku konkursach strzeleckich - szczególnym zainteresowaniem cieszyła się rywalizacji polegająca na strzelaniu do celu z karabinków AK (potocznie nazywanych kałachami). Przygotowano także wystawę broni będącej w posiadaniu członków STS, wśród której znalazły się zabytkowe już egzemplarze z początku XX wieku. W części rekreacyjnej goście mogli zaś spróbować grochówki, przysmaków z grilla i atrakcji imprezy - pieczonego dzika.

Jak podkreślali członkowie STS, ich stowarzyszenie jest otwarte na nowych członków. Wszyscy chętni powinni odwiedzić oficjalną stronę internetową organizacji, gdzie znajdą wszelkie niezbędne informacje. Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie ma w planach dalszą rozbudowę strzelnicy. Obiekt posłuży także do organizacji zawodów - pierwsze mają się odbyć już w listopadzie.