Szczecińskie podziemie hip-hopowe jest coraz bardziej widoczne na mapie polskiego rapu. Za taki stan rzeczy odpowiadają m.in. reprezentanci ekipy Pol Hasz. Bogu Bogdana wyróżniono w II edycji Młodych Wilków Popkillera, zaś Planet ANM został jednym z ASów akcji Aptaun Support 2. Innym wartym uwagi MC jest Hyziu, którego krążek zatytułowany ”Testament Doświadczeń” – zapowiadany pierwotnie na koniec 2012 roku – ukazał się ostatecznie w marcu.

O tekstach

Zgodnie z tytułem albumu, stanowi on połączony w jedną całość zapis dotychczasowych doświadczeń życiowych rapera. Hyziu dostarczył swoim słuchaczom solidną dawkę nastrojowego i skłaniającego do refleksji rapu. Szczeciński raper swoje teksty poświęca m.in. wyborowi życiowej drogi (”Mogłem Być”), wierności zasadom (”Pewna Przyszłość”) czy dążeniu do celu pomimo napotykanych trudności (”I tak zrobię swoje”).

Do jednych z najmocniejszych punktów ”Testamentu Doświadczeń” zaliczyć należy poruszający kawałek ”Kiedyś, Gdzieś, Przypadkiem”. Hyziu w swoich wersach przywołuje w nim m.in. ojca („Ojciec jeździł po świecie w latach dziewięćdziesiątych/Ja miałem kilka lat, nie znałem wad, byłem dzieckiem, nie znałem forsy/ Ciężkie początki, stancja, u rodzinki kwadrat/ Nagle, kiedyś, gdzieś ojca firma upadła”) oraz stratę kumpla („Miałem kumpla, wyszedł na chwilę przejechać się autem/ Ku*** nie wrócił już kiedyś, gdzieś, przypadkiem”).

Uwagę zwraca także utwór ”Etapy”, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi wspomina poszczególne okresy swojego życia, oraz numer zatytułowany ”To doświadcza” będący osobistym rozliczeniem z Bogiem.

O muzyce i gościach

Za warstwę muzyczną płyty ”Testament Doświadczeń” odpowiada aż ośmiu producentów. Wśród z nich znaleźli się – związani z ekipą Pol Hasz – Aliant, Planet ANM i Gomes, ale również Uraz, Cyga, TDS, Amat oraz Eljot. Mimo tak dużej liczby producentów album jest spójny muzycznie. Na pierwszy plan wybijają się podszyty elektroniką ”Mogłem Być” wyprodukowany przez Alianta, podkład do ”Nie Ma Nic” – z wbijającym się w głowę samplem – autorstwa Planet ANM, a także numer ”Nie Obiecuję Zmian” wyprodukowany przez Gomesa z dogranymi przez Jakuba Krzemienia partiami gitary elektrycznej. Dźwięki tego instrumentu, za które odpowiada również Wojtek Wrona, pojawiają się jeszcze w jednym z najmocniejszych punktów LP, a mianowicie w utworze ”Nie Przerywaj Mi” z gościnnym udziałem PMM.

Należy podkreślić też nieoceniony udział – w kilku utworach z albumu – DJ-ów. ”Testament Doświadczeń” swoimi cutami i scratchami opatrzyło aż czterech przedstawicieli DJ-ingu: Dj Ulrich, Dj HardCut, Dj Ace oraz Dj Twister.

Osobny akapit należy poświęcić gościom. Na krążek swoje zwrotki dograli Bogu Bogdan, Cichy, Kazior, Tymi, Roka, Borzym, Planet ANM oraz Głowa i Wężu z PMM. I to ci ostatni dostarczyli najlepsze wersy na płytę, co nie oznacza, że pozostali raperzy zaprezentowali się ze złej strony.

Nie można pominąć także udanego występu wokalistki o pseudonimie Devoice w – zobrazowanym wideoklipem – ”Mogłem Być”.

Największe atuty

Jedną z zalet albumu jest jego długość. Hyziu zamknął ”Testament Doświadczeń” w trzech kwadransach, dzięki czemu nie wywoła on u odbiorców uczucia przesytu.

Innym niezwykle ważnym atutem krążka szczecińskiego rapera jest to, że żaden z zamieszczonych na nim kawałków nie odstaje w wyraźny sposób od pozostałych. W związku z tym słuchacz nie ma ochoty przewijać utworów, ale raczej wcisnąć ”repeat” po przesłuchaniu płyty.

Hyziu imponuje na płycie sporą charyzmą i pewnością siebie. W jego tekstach nie uświadczymy wielokrotnie złożonych rymów i metafor, lecz proste – nie prostackie – linijki, w których precyzyjnie opisuje zdarzenia z przeszłości i towarzyszące mu emocje, czego jednym z przykładów jest wspomniany wyżej numer ”Kiedyś, Gdzieś, Przypadkiem”. Oprócz tego warte podkreślenia są idealnie dobrane, łatwo wpadające w ucho refreny.

Album ”Testament Doświadczeń” to godna polecenia pozycja nie tylko szczecińskiego, ale całego polskiego podziemia hip-hopowego. Hyziu udowodnił swoją płytą, że jest bardzo obiecującym twórcą i należy śledzić jego kolejne poczynania.

 

”Testament Doświadczeń” można pobrać, odsłuchać na oficjalnym kanale Pol Hasz w serwisie YouTube lub zamówić pod adresem: testamendoswiadczen@gmail.com