W szczecińskiej radzie miasta Prawo i Sprawiedliwość już drugą kadencję jest partią opozycyjną. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej radni PiS poparli szczecińskich artystów, którzy napisali do władz miasta list otwarty w sprawie zaniedbywania finansowego wielu wydarzeń i inicjatyw.

„Chcemy debaty, nowego otwarcia dla kultury”

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wstawiają się za szczecińskimi artystami i ludźmi kultury. Samorządowcy zaapelowali dzisiaj do prezydenta Piotra Krzystka o szybkie zwołanie komisji kultury i dyskusji na temat sytuacji lokalnych artystów, instytucji kulturalnych oraz stowarzyszeń.

Konferencja radnych była odpowiedzią na list otwarty artystów, który w ostatnich dniach obiegł szczecińskie media.  

– Artyści wołają i proszą, by zostać wysłuchanymi przez samorządowców, i my odpowiadamy: jesteśmy i będziemy wspierać wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują. Liczymy, że komisja kultury zostanie zwołana jeszcze w tym tygodniu – mówił radny Krzysztof Romianowski, szef klubu radnych PiS w szczecińskiej radzie miasta. – Artyści mówią o niedoszacowaniu finansowym kultury. Ten problem trwa od kilkunastu miesięcy. Kultura jest kulturą, musimy ją dobrze dotować, by mogła się rozwijać.

Szefową komisji kultury jest debiutująca radna Wiktoria Rogaczewska. To do niej o zwołanie komisji zaapelowali radni.

– Chcemy debaty, nowego otwarcia. Powinno się zaprosić artystów i środowiska zainteresowane kulturą w mieście i dyskutować. Uważamy, że powinno się poddać audytowi to, co w kulturze działo się wcześniej. Niepokoje dotyczą finansowania niektórych artystów, pomijania niektórych środowisk – dodał radny Maciej Kopeć.
 
Kopeć zaznaczył, że radni KO garnęli się do przejmowania stanowisk w komisjach, ale „nie garną się do pracy”.

Artyści piszą do władz miasta. Kulturą zajmie się nowy wiceprezydent

Treść listu otwartego opublikowaliśmy na portalu wSzczecinie.pl wczoraj. Artyści, profesorowie, ludzie kultury ze Szczecina apelują o zwołanie nadzwyczajnej Komisji Kultury Rady Miasta Szczecin. Są zaniepokojeni, że kultura w mieście uznawana jest przez władze miasta za „narzędzie do dostarczania rozrywki oraz służące do promocji”.

Sygnatariusze domagają się również dyskusji o tym, jak kultura będzie finansowana w nowej kadencji rady miasta. „Wydatkowanie publicznych środków przez instytucje kultury nie powinno wzbudzać żadnych podejrzeń i powinno być w pełni przejrzyste, zaś organizowane przez nie  wydarzenia powinny przede wszystkim pełnić rolę kulturotwórczą, a nie dostarczać często wyłącznie komercyjnej rozrywki” – czytamy w liście otwartym.

Dotychczas wiceprezydentem Szczecina ds. kultury była Lidia Rogaś. Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że już w poniedziałek zastąpi ją radny KO Marcin Biskupski.