Czym jest utopia, jaka jest granica między snem a rzeczywistością i jak rodzi się przemoc ? To tylko niektóre pytania jakie stawia w swej sztuce „Życie to sen” barokowy dramaturg hiszpański Calderon de la Barca. 2 marca na Dużej Scenie Teatru Współczesnego szczecińscy widzowie po raz pierwszy zobaczą spektakl na jej podstawie.

Inscenizację reżyseruje Wojtek Klemm,  pracujący w teatrach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Izraelu, autor, w naszym mieście znany dzięki przeniesieniu na scenę  „Judyty” Hebbla. W przygotowaniu  tego najnowszego przedstawienia pomogli mu m.in. Magdalena Gut (scenografia), Marcin i Bartłomiej  Oleś (muzyka), Julia Kornacka (kostiumy) i Magdalena Jędra (choreografia). Aktorzy (Adam Kuzycz -Berezowski, Arkadiusz Buszko, Barbara Biel, Robert Gondek i Małgorzata Klara) wypowiadają kwestie z nowego  przekładu „Życia...” którego autorką jest  Marta Eloy Cichocka. 

Tekst dramatu hiszpańskiego twórcy jest bardzo pojemny i można go wielorako interpretować.  Jego uniwersalna wymowa  sprawia, że wciąż jest bardzo ceniony   także przez współczesnych ludzi teatru. Wojtek Klemm postanowił jednakże swój spektakl  uczynić jeszcze bliższym polskiemu widzowi. Dlatego też wśród cytatów wykorzystanych  w szczecińskim przedstawieniu znajdziemy zdania zaczerpnięte z „Zemsty” Bolesława Prusa, „Czasu oburzenia” Stephane Hessela, a nawet z  Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 r. 

Wydarzenia, które stanowią treść sztuki rozgrywają się w bowiem w... Polsce. Jej  król Basilio, kierując się wskazaniem wyczytanym  w gwiazdach, które mówią o losie jego syna, decyduje by jego potomek  żył w odosobnieniu, w wieży. Ta izolacja ma uchronić go od stania się człowiekiem okrutnym i namiętnym, który może zniszczyć całe królestwo. Dwadzieścia lat takiej egzystencji zostaje jednak przerwane kolejnym kaprysem króla.  Pod wpływem budzącego się sumienia, pragnie dać Zygmuntowi jeszcze jedną szansę...

W materiale video prezentujemy fragment spektaklu oraz wypowiedzi reżysera i odtwórcy  roli księcia.

 

Premiera: 2 marca, 19:00

Miejsce: Teatr Współczesny w Szczecinie