Politycy Platformy Obywatelskiej jako pierwsi oficjalnie zainaugurowali swoją kampanię wyborczą w Szczecinie i w Województwie Zachodniopomorskim. Oficjalnego kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Szczecina znamy od kilku miesięcy – jest nim Sławomir Nitras. Teraz będziemy poznawać szczegóły programu wyborczego, a także kandydatów do Rady Miasta i Sejmiku Województwa. Koalicja Obywatelska liczy na zwiększenie liczby mandatów zarówno w pierwszej, jak i drugiej izbie samorządu.

Na początku tygodnia poznaliśmy oficjalną datę wyborów samorządowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że do urn pójdziemy 21 października. Wyznaczenie tej daty kończy coś, co nieoficjalnie kandydaci nazywali „prekampanią”, i zaczyna prawdziwą kampanię wyborczą.

W Szczecinie pierwsza w wyścigu po władzę wystartowała Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

– Koalicja Obywatelska jest czymś, co skupia ludzi o różnych poglądach i różnych wizjach. Jesteśmy przekonani, że wspólnie będziemy w stanie osiągnąć więcej. Mamy wspólnego kandydata na Prezydenta Miasta, Posła Sławomira Nitrasa. Poza PO w Koalicji jest Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz ruchy obywatelskie. Jako pierwsi w Szczecinie, jako szeroka grupa ludzi pracowitych i zdeterminowanych idziemy przekonać mieszkańców, że nasza oferta jest najlepsza – mówi poseł PO i szef tej partii w regionie Arkadiusz Marchewka.

Sławomir Nitras podczas inauguracji kampanii wyborczej podsumował spotkania, które odbył w ostatnich tygodniach w mieście. Mówił zarówno o czystości szczecińskich ulic, jak i o według niego nieudanych koncepcjach inwestycyjnych obecnej władzy:

– Chciałbym być prezydentem bliżej ludzi, chciałbym obiecać, że nie będę prezydentem w „szpinakowym pałacu”, będę prezydentem na ulicach. Będę prezydentem, którego będzie można spotkać tam, gdzie ludzie mają swoje problemy. Chcę być prezydentem bliżej ludzi, takie będzie moje hasło wyborcze – zapowiedział Nitras. – Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej to będzie zwycięstwo ku normalności, bo samorządy w Polsce stały się obecnie taką ostoją normalności. Musimy ocalić samorządy by zostały dalej miejscem, w którym przestrzegane jest prawo i moralność – dodała Bogna Czałczyńska, przedstawicielka ruchów kobiecych, która wystartuje z list KO w najbliższych wyborach.

Spotkanie było okazją do wyznaczenia programowych priorytetów, choć obecni na konferencji liderzy przyznali, że pełen program zostanie zaprezentowany w ciągu najbliższych dni: - Mamy opracowany zarys programu pod hasłem „Pomorze Zachodnie przyjazny port”. Nasze województwo z najsłabiej rozwijającego się regionu stało się regionem, który rozwija się dynamicznie, bezrobocie spada coraz szybciej – mówi Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz. – Będziemy kontynuować wyzwania gospodarcze, ale nie chodzi już o powstawanie nowych miejsc pracy, a o pozyskiwanie dobrych jakościowo pracodawców. Bardzo mocno odnosimy się do strony społecznej, mamy przygotowany szereg inicjatyw prospołecznych integrujących społeczność lokalną, przykładem może być program Społecznik – dodał Olgierd Geblewicz.

Nie wiadomo jeszcze jakie będą jedynki Koalicji do Rady Miasta. Nieoficjalnie mówi się, że liderami list będą na pewno Łukasz Tyszler, Paweł Bartnik oraz polityk Nowoczesnej Przemysław Słowik. Lokomotywą listy sejmikowej będzie urzędujący Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz.