Ostatnia premiera sezonu na deskach szczecińskiego Teatru Małego to wydarzenie szczególne. W najbliższy piątek zobaczymy bowiem po raz pierwszy sztukę Sławomira Mrożka „Piękny widok”.

On i Ona są na  wakacjach w kurorcie ulokowanym  w dawnym klasztorze. Chcą spędzić kilka miłych dni w pięknym otoczeniu, ale  spokój małego miasteczka jest tylko pozorny... Oboje rozmawiają o przeszłości i przyszłości. "Najpierw była bjutiful Amerika, potem Grin Amerika, potem Blak, Blu, Yelou i Red Amerika, czyli dupa pawiana. A bardziej poszczególnie, czyli w moim wypadku, najpierw było pis and law, potem law and pis, potem law bez pis, potem już tylko fak bez niczego, a teraz jest jak jest” mówi On. Dialogi są więc bardzo intensywne i wypełnione treścią, ale też wiele istotnych kwestii rozgrywa się w półtonach, w skupieniu i w ciszy, która w pewnym momencie zostaje zburzona przez karabinowy wystrzał...

„Zainteresowałem się tym dramatem,  kiedy przeczytałem go w „Dialogu” i potem często wracałem do niego myślami. Kiedy zaś zobaczyłem prapremierę w Teatrze Telewizji kilkanaście lat temu,  to jeszcze bardziej mnie ta sztuka zaciekawiła, rozbudzając apetyt na moją własną interpretację. Mrożek trochę cierpiał z powodu tego, że nie „Pięknego widoku” nikt nie wystawia w teatrze. W moim przypadku dojrzewanie do tej realizacji trochę jednak musiało potrwać...” mówi  reżyser, Bogdan Ciosek, który właśnie  Szczecinie, 31 lat temu debiutował w Teatrze Współczesnym, wystawiając tu „Kaligulę” Alberta Camusa.  

O swej najnowszej pracy powiedział jeszcze  także, że „jest to sztuka, która najogólniej to ujmując,  traktuje o tajemnicy płci. Jest hermeneutyczny i  należy go czytać pod powierzchnią, choć w warstwie  dosłownej także jest interesujący i atrakcyjny.  Mrożek mówi w nim o tym, że człowiek się spełnia w człowieku, a miłość jest najpełniejszym tego przejawem, Jest jednak trudna do osiągnięcia, bo silne ego przekłada się na chęć dominacji.”

Odtwórczyni roli kobiety, Anna Januszewska powiedziała m. in:  Moja bohaterka jest w tym samym wieku co ja tak więc łatwiej mi było utożsamić się z tą postacią. To sztuka bardzo złożona, zawiera w sobie tajemnicę uczuciową, sensacyjną i szpiegowską. Cieszę się, że mogę w niej zagrać, tym bardziej, że prawdopodobnie w czerwcu przyjedzie do Szczecina by ją  zobaczyć, sam autor.”

Bogdan Ciosek przygotowuje także obecnie inny spektakl według dramatu Sławomira Mrożka – na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w październiku nastąpi premiera sztuki "Karnawał albo druga żona Adama".

 

Piękny widok - najbliższe terminy:

25.05, 17:00

26.05, 17:00

31.05, 19:00