Grobowiec, który został przez przypadek odkryty w parku w Dąbiu został już zabezpieczony. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu eksploratorzy zbadają kryptę i podejmą decyzję, czy dwie ulokowane tam trumny należy wydobyć i zbadać. Takie znaleziska są bardzo cenne, ale jak mówią historycy i znawcy Szczecina, nie powinny być wielkim zaskoczeniem, bo wiele szczecińskich parków przed laty było nekropoliami.
W Dąbiu powinno powstać lapidarium? "Po II Wojnie Światowej wjechał buldożer i zrównał wszystko z ziemią"
O znalezionym w piątkowe popołudnie grobowcu na ten moment wiadomo jeszcze niewiele. Może mieć ponad 100 lat, bo cmentarz w tym miejscu działał w latach 1816-1930. Historyczne źródła podają, że chowani byli tam zmarli wyznania ewangelickiego, katolickiego i mojżeszowego. Pochowano tu także jeńców francuskich z wojny 1870-1871. Przedstawiciele Rady Osiedla Dąbie przyznają, że znalezisko jest nietypowe, ale z lat wcześniejszych pamiętają, że w tym miejscu dochodziło już do podobnych odkryć.
- Jako osoba, która mieszka w Dąbiu od dziecka, pamiętam, że okrytych krypt przed laty było wiele. Jest to stary cmentarz, widywaliśmy tutaj płyty nagrobne oraz tego typu krypty, ale gorzej zachowane – mówi Jacek Leśniowski z Rady Osiedla Dąbie.
Radni z Dąbia chcieliby, żeby krypta została odpowiednio zabezpieczona. Pojawiły się także sugestie, że w tym miejscu powinno powstać lapidarium, ponieważ tego typu odkrycia świadczą o wielkiej wartości historycznej parku, który znajduje się przy ul. Puckiej.
- Był tutaj cmentarz katolicki, protestancki i żydowski. Po II Wojnie Światowej wjechał buldożer i zrównał wszystko z ziemią. Jak przyjrzymy się murkom, to możemy zobaczyć, że budowane one były z cennych fragmentów granitowych płyt nagrobnych – dodaje Iwona Nowakowska z Rady Osiedla Dąbie.
W Szczecinie jest więcej nekropolii? "Spacerując po parku Żeromskiego, spacerujemy po dawnym Cmentarzu Grabowskim"
Jaka może być wartość historyczna znaleziska w Dąbiu? Kto może spoczywać w odnalezionej krypcie? Na odpowiedź na te pytania przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Tomasz Wieczorek, przewodnik i znawca historii Szczecina, wszystko wskazuje na to, że w odkrytym grobowcu pochowano osoby bardzo ważne i wpływowe.
- Niewątpliwie mamy tu do czynienia z pochówkiem ważniejszej osobistości. Wynika to z sarkofagu czy samego grobowca, bo w tamtym czasie nie każdy miał możliwość pochówku w tak przygotowanym miejscu – mówi Tomasz Wieczorek.
W naszym mieście podobnych odkryć może być jeszcze więcej i mowa nie tylko o Prawobrzeżu. Jak mówi Tomasz Wieczorek, wiele obecnych parków, to tak naprawdę nekropolie z czasów przedwojennych.
- Spacerując np. po parku Żeromskiego, w pewnej części też spacerujemy po dawnym Cmentarzu Grabowskim, stąd takie odkrycia nie powinny być dla nas wielkim zaskoczeniem. Przyzwyczailiśmy się, że coś jest parkiem, więc nie mamy świadomości o takich podziemnych tajemnicach – dodaje przewodnik miejski.
Cmentarz przy ul. Puckiej został zamknięty w roku 1930, a pochówki przeniesiono na ul. Goleniowską w Dąbiu. W latach 70. w tym miejscu powstał park.
Komentarze
15