"Polska biała tylko zimą", "Jedna rasa - ludzka rasa!", „Nacjonalizm, to się leczy!”, „Precz z faszyzmem!”, "Szczecin wolny od rasizmu", „Wolność, równość, tolerancja” to tylko część z haseł, jakie wykrzykiwali dziś uczestnicy demonstracji „Dość rasizmu i faszyzmu!”. Podobne akcje z okazji Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową (który obchodzony jest 21 marca) odbyły się m.in. w Warszawie, Katowicach i Trójmieście.

„Wciąż słyszymy o kolejnych atakach na tle rasistowskim, a oficjalne statystyki wskazują na znaczący wzrost takich ataków w ostatnich latach” - informują organizatorzy na Facebooku wydarzenia.

Na placu Lotników zgromadziło się ok. 100 osób. Organizatorami demonstracji były organizacje: Inicjatywa Polska Szczecin, Jedzenie Zamiast Bomb, Lambda Szczecin, Reefuges Szczecin, Partia Razem, Partia Zieloni, Pracownicza Demokracja. Głos zabrali także m.in przedstawiciele KOD'u, Dziewuchy Dziewuchom oraz Sławomir Nitras, kandydujący na prezydenta Miasta Szczecin.

Było można usłyszeć m.in. o wynikach badań przeprowadzonych CBOS, że w ostatnim czasie w Polsce spadło zaufanie i sympatia do innych narodowości. Najbardziej nie lubimy Arabów, wzrasta też niechęć do Czechów, czy Niemców.

Całe wydarzenie przebiegło spokojnie. Po kilku przemówieniach i wspólnym zdjęciu, zgromadzenie zostało rozwiązane.