Tides From Nebula to zespół, który mimo krótkiej historii stał się najważniejszym polskim przedstawicielem post-rocka, a zarazem jednym z najlepszych krajowych „towarów eksportowych”. Jak grupa ta prezentuje się na żywo, szczecinianie będą mogli się przekonać już 1 grudnia w DK „Słowianin”. Tides From Nebula pojawi się w Szczecinie w ramach rozpoczętej niedawno polskiej trasy koncertowej, a towarzyszyć im będą szczecińskie zespoły: Godbite oraz Lebowski.

Zespół Tides From Nebula został założony w 2008 roku, a jego nazwa związana jest z zainteresowaniami muzyków tematyką kosmiczną i oznacza „pływy z mgławicy”. Mimo tak krótkiego okresu działalności grupa ma na swoim koncie dwa albumy studyjne (”Aura” z 2009 roku i ”Eartshine” z 2011 roku) oraz wydany w tym roku na płycie o limitowanym nakładzie nowy utwór ”Hollow Lights”.

Do największych sukcesów zespołu należą wygrane w dwóch konkursach: Neuro Music (Asymmetry Festival) oraz Before Party (KnockOut Festival), współpraca ze znakomitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem – który pełnił rolę producenta drugiego albumu grupy – a także odbycie europejskich tras koncertowych. Ponadto debiutancki krążek Tides From Nebula zatytułowany ”Aura” uznany został przez tygodnik PRZEKRÓJ za jeden z 10 najlepszych polskich albumów 2009 roku, zaś ten sam album w rankingu magazynu ”Teraz Rock” zajął 4 miejsce w kategorii debiut.

Przed warszawską grupą zaprezentują się dwa szczecińskie zespoły: Godbite oraz Lebowski. Członkowie pierwszego z wymienionych grają muzykę trudną do zaszufladkowania, będącą wypadkową fascynacji ambitnym rockiem i metalem progresywnym. Na swoim koncie mają – dostępny za darmo – materiał, którego recenzja ukazała się na łamach naszego portalu (Zobacz też: Boży ogryzek), oraz współpracę m.in. ze Zbigniewem Krzywańskim (Republika), Ryszardem Sygitowiczem (Perfect) i Jarosławem Chilkiewiczem (My Riot, Sweet Noise, Bracia). Wśród inspiracji muzyków tworzących Godbite znajdują się takie zespoły, jak: Led Zeppelin, King Crimson, Black Sabbath, Tool czy Mastoodon, oraz artyści pokroju Toma Waitsa i Mike’a Pattona.

Drugim supportem, który poprzedzi występ grupy Tides From Nebula, będzie Lebowski. Będzie to już trzeci występ tego zespołu w rodzinnym mieście w ostatnich dwóch miesiącach i zarazem ostatni przewidziany na ten rok. Szczecińska grupa gra szeroko rozumianą ”muzykę progresywną”.

Na dyskografię zespołu składa się tylko jeden album – ”Cinematic” – jednak jego premiera odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i za granicą, o czym najlepiej świadczą pochlebne recenzje z ponad 30 krajów, tytuły ”albumu tygodnia” w Polsce, Kanadzie, Finlandii i Brazylii oraz publikacje w polskich i zagranicznych czasopismach (m.in. w serbskim ”Nocturne”). Debiutancki krążek Lebowskiego to zapis muzyki do nieistniejącego filmu, która zawiera oryginalne kwestie pochodzące z klasycznych produkcji kina polskiego i światowego. ”Cinematic” ma formę koncept albumu dedykowanego wielkim postaciom polskiego kina.

Do największych osiągnięć szczecińskiego zespołu należą: sprzedaż 4000 płyt oraz ponad 10000 utworów w formie elektronicznej (pomimo braku kontraktu płytowego) oraz występy na festiwalach International Rock Conspiracy w Berlinie i – u boku Brendana Perry (Dead Can Dance)Pain Of Salvation – na Ino Rock Festiwalu. Obecnie szczecińscy muzycy przygotowują się do zagranicznej trasy oraz pracują nad nowym albumem, którego premiera przewidziana jest na 2013 rok.

 

W dniu koncertu o godz. 18:00 w szczecińskim Salonie Muzycznym Riff odbędzie się spotkanie z zespołem Tides From Nebula.

Termin: 01.12. 2012 [sobota], 19:00

Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu koncertu