"1913. Święto wiosny", czyli wystawa jubileuszowa w stulecie otwarcia Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie laureatem I nagrody w kategorii Wystawy Sztuki w XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013! Kuratorami wystawy byli Szymon Piotr Kubiak oraz Dariusz Kacprzak.

- Cieszymy się, że nasz lokalny jubileusz, dzięki uniwersalnej wystawie, zyskał uznanie nie tylko szerokiej publiczności, mediów ogólnopolskich i zagranicznych, ale i kolegów profesjonalistów. Jury zwracało w tym roku szczególną uwagę na projekty o krytycznym potencjale. Pierwiastek ten dostrzegło w krytycznym podejściu kuratorów do dziedzictwa i własnej kolekcji, zamanifestowanym ekspozycją „1913. Święto wiosny” - mówił Lech Karwowski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Organizatorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogłoszenie laureatów oraz podsumowanie konkursu, odbyło się 14 maja 2014 roku, podczas uroczystej gali w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Wystawa „1913. Święto wiosny” powstała dzięki dofinansowaniu Województwa Zachodniopomorskiego, PKO Banku Polskiego oraz Polskiej Spółki Gazownictwa.

Przypomnijmy, że jest to już kolejna nagroda dla wystawy „1913. Święto wiosny” dla Muzeum Narodowego w Szczecinie, które pod koniec 2013 roku zdobyło główną nagrodę w Przeglądzie „Muzeum Widzialne”, w kategorii „identyfikacja wystaw czasowych”. Autorami projektu graficznego jest Studio Flow.

Dwukrotnie nagrodzona ekspozycja była prezentowana od 21 czerwca do 8 września 2013 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3. Pomimo, że wystawa została zamknięta to wciąż dostępne są dwujęzyczne publikacje „1913. Święto wiosny” oraz „100 lat muzeum w Szczecinie” wraz z serią pamiątek i gadżetów.