Już jutro na większości uczelni odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2009/2010. Spójrzmy więc jakie nowości czekają na studentów oraz jakie zmiany zajdą w najbliższej przyszłości na szczecińskich uczelniach.

Nowe specjalizacje na US

Mimo, iż na Uniwersytecie Szczecińskim w tym roku nie zostały wprowadzone nowe kierunki, to studenci tej uczelni będą mieli możliwość wyboru nowych specjalizacji, na takich kierunkach jak: pedagogika – edukacja osób niepełnosprawnych i logopedia oraz edukacja osób niepełnosprawnych i terapia pedagogiczna, matematyka - analityka procesów gospodarczych oraz na fizyce - fizyka z informatyką – jest to specjalizacja nauczycielska. W najbliższej przyszłości US nie planuje żadnych inwestycji, nie powstaną też nowe ośrodki dydaktyczne.

ZUT – nowe inwestycje i kierunki

Nowych inwestycji natomiast nie zabraknie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. W tym roku zapadła decyzja o finansowaniu Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych  oraz Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki  (te dwa laboratoria to inwestycja na ponad 30 mln zł). ZUT  uzyskał również decyzję o sfinansowaniu Centrum Dydaktyczno-Badawczego  Nanotechnologii  z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (za ponad 40 mln zł). Oprócz nowych inwestycji w przyszłym roku planowane jest także otworzenie nowych kierunków m. in. inżynieria bezpieczeństwa, energetyka, nanotechnologia, bioinformatyka, farmerstwo i bioinżynieria.

Nowości na Akademii Morskiej

Nowości nie zabraknie również na Akademii Morskiej w Szczecinie. W Kołobrzegu powstanie zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Akademii. Uczelnia kupiła już budynek przy ul. Mazowieckiej, w którym centrum dydaktyczne będzie mieć swoją siedzibę. Obecnie trwają rozmowy z Urzędem Morskim w Słupsku o przekazaniu odcinka nabrzeża, z którego będzie korzystać centrum.  Część nabrzeża będzie służyła praktycznym szkoleniom prowadzonym przez ośrodek. Ze szkoleń dotyczących m.in. prawa morskiego, nawigacji, bezpieczeństwa żeglugi na morzu oraz zrównoważonego sposobu eksploatowania zasobów morza będą mogli skorzystać wszyscy polscy rybacy. Projekt powstania centrum dydaktycznego jest już przygotowany. Akademia Morska czeka na uruchomienie Programu Operacyjnego „Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013”, z funduszy, którego projekt będzie realizowany. Od stycznia 2010 rozpocznie się budowa centrum. Zakupiony budynek wymaga remontu i  wyposażenia  w laboratoria i symulatory. Pierwsze szkolenia mogłyby ruszyć w połowie 2011 r. Na Akademii Morskiej uruchomione zostały także dwa nowe kierunki: geodezja i kartografia oraz mechatronika.

Duże projekty przy udziale PAM-u

Pomorska Akademia Medyczna w najbliższym czasie nie planuje otwarcia nowych wydziałów i kierunków kształcenia, ponieważ wszystkie siły i środki uczelni zostały zaangażowane przy bardzo dużych projektach. Wkrótce m. in. mają zostać uruchomione nowe oddziały w Szpitalu w Policach, który jest częścią składową Szpitala przy Unii Lubelskiej (SPSK nr 1 PAM w Szczecinie).