Przedwojenna, bogata architektura Szczecina w wielu miejscach cudem przetrwała wojenne naloty. Wśród budynków, w których możemy podziwiać zamysł poprzednich włodarzy jest Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
Budynek Urzędu Wojewódzkiego nie jest jedynie przykładem pięknej elewacji, zachwyca także niebanalne wnętrze. Przez lata ściany zabytku były wymalowane jednolitą, urzędniczą farby. Dopiero od kilku lat są prowadzone prace konserwatorskie, które przywracają oryginalny wystrój obiektu. Chociaż przed konserwatorami jeszcze długa droga już dziś możemy podziwiać przepiękne elementy – kolumny, portale drzwiowe – z oryginalnymi, niemieckimi nazwami, klatki schodowe, rzeźby, zdobione stropy.
By zachęcić mieszkańców Szczecina do zapoznania się z tym niezwykle cennym zabytkiem ZUW ogłosił konkurs fotograficzny „Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w szczególe”. Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia detalu architektonicznego znajdującego się wewnątrz lub na zewnątrz stuletniego budynku ZUW. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących z różnych grup wiekowych, zarówno amatorów, jak i profesjonalnych twórców zamieszkałych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego kryje wiele tajemnic. Jego architektura zawiera szczegóły, na które na co dzień nie zwracamy uwagi – mówi Andrzej Grabski, dyrektor Biura Obsługi Gospodarczej ZUW. - Chcielibyśmy, żeby uczestnicy konkursu uważnie przyjrzeli się urzędowi i znaleźli ciekawostki, które zazwyczaj umykają załatwiającym różne sprawy klientom urzędu.
Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie wydawnictwo albumowe z pracami uznanych fotografików. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w czerwcu 2013 podczas uroczystego wernisażu nadesłanych fotografii. Prace z wypełnioną karta zgłoszenia i podpisanymi oświadczeniami należy przesyłać od 18 marca do 12 maja. Więcej informacji nt. Konkursu.
Zabytkowy budynek ZUW był budowany przez 5 lat, od 1906 do 1911 roku. Głównym projektantem obiektu był Paul Kieschke. Budynek składa się z pięciu skrzydeł, ma dwa zamknięte dziedzińce i dwie wieże. Obiekt charakteryzuje się stylem północnoniemieckiego renesansu. Budynek ocalał niemal nienaruszony naloty w okresie II wojny światowej. Wiele z pomieszczeń w urzędzie zachowało swój oryginalny wystrój. Niegdyś w tych murach mieścił się urząd Rejencji Szczecińskiej, biura instytucji morskich i służbowe mieszkanie prezydenta rejencji.
Od 2011 roku – czyli od 100 rocznicy obiektu – budynek jest udostępniany zwiedzającym.
Komentarze
0