„Dziewczyna z szafy”, „Biegnij chłopcze, biegnij”, „Marco P. i złodzieje rowerów” oraz „Chce się Żyć” - to kilka tegorocznych propozycji, które zobaczymy podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych. Festiwal odbędzie się już w najbliższy weekend.

Dąbskie Wieczory Filmowe to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Szczecinie, będące jednocześnie przedsięwzięciem, które dzięki sukcesywnemu rozwojowi z roku na rok umacnia swoją pozycję już nie tylko na kulturalnej mapie miasta, ale i nabiera znaczenia ponadregionalnego. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa nie tylko ze względu na wybrane filmy, czy zaproszonych gości. To także rok, gdy MOK świętuje swoje 50-lecie.

27 lipca pokażemy nasz film, nasz autoportret, historię Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu. Pokażemy ludzi, którzy rozpoczynali tę budowlę, którzy udowodnili, że nie są potrzebne ministerstwa kultury, wydziały kultury, żeby kultura powstała. - mówi Andrzej Oryl, dyrektor MOK w Dąbiu.

Ściągnąć fajnych ludzi

Obchody jubileuszu Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie zostały zaplanowane na 27 lipca, ale festiwal zaczyna się już w czwartek, 24 lica. Program VIII Dąbskich Wieczorów Filmowych to m.in. filmy i spotkania: „Chce się żyć” (reż. M. Pieprzyca), spotkanie z Kamilem Tkaczem (aktor, odtwórca roli młodego Mateusza), „Dziewczyna z szafy (reż. Bodo Kox), spotkanie z reżyserem „W drodze” (reż. Leszek Dawid), spotkanie z reżyserem, „Biegnij, chłopcze, biegnij” (reż. Pepe Danquart), spotkanie z Andrzejem i Kamilem Tkacz (aktorzy, odtwórcy roli Srulika/Jurka Staniaka), projekcje klubowe filmów: „Marco P. i złodzieje rowerów”, „Sobowtór” (z udziałem reż. Bodo Koxa), specjalny pokaz teledysków który zaprezentuje na dużym ekranie na plaży Yach Paszkiewicz.

Jak co roku staraliśmy się, aby program był dla widzów bardzo atrakcyjny, przede wszystkim chcieliśmy ściągnąć do Szczecina bardzo fajnych gości. - mówi Krzysztof Spór z portalu stopklatka.pl.

Na wszystkie wydarzenia Dąbskich Wieczorów Filmowych 2014 wstęp jest bezpłatny.

 

Po seansach podstawione autobusy

Na kolejną edycję festiwalu ponownie do Szczecina przybył Leszek Dawid, tym razem uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jego film dokumentalny. „W drodze” to obraz, który powstawał przez dwa lata, podczas podróży reżysera.

Fajnie jest między filmami fabularnymi robić dokumenty, ponieważ to jest inny rodzaj komentowania rzeczywistości. To bardzo trudna sztuka, której chyba tak naprawdę nie lubię, bo trzeba ludzi otwierać, trzeba dopytywać. - mówi Leszek Dawid.

Organizatorzy zadbali także o to, by po projekcji filmów były podstawione autobusy.

W tym roku będą to trzy linie. Jedna linie obsłuży Załom i Wielgowo, druga dzielnice prawobrzeżne, a trzecia linia dojedzie do centrum miasta. Informacje na temat tras tych autobusów będzie można znaleźć na stronie www.wieczoryfilmowe.pl wyjaśnia Michał Giełzak, organizator.

 

W związku z tegoroczną edycją Dąbskich Wieczorów Filmowych, po zakończeniu nocnych projekcji głównych filmów nad jeziorem Dąbie, podstawione zostaną autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy będą obsługiwać 3 trasy:

Trasa I – Kąpielisko Dąbie – Zdroje Krzyżówka – Most Długi – Brama Portowa – Plac Kościuszki – Plac Szarych Szeregów – Plac Rodła „LOT”.

Trasa II – Kąpielisko Dąbie – Gryfińska – Jasna – Przelotowa – Osiedle Słoneczne pętla – Kolorowych Domów – Osiedle Bukowe pętla – Mączna – Walecznych – Batalionów Chłopskich – Podjuchy pętla.

Trasa III – Kąpielisko Dąbie – Goleniowska – Lubczyńska – Osiedle Kasztanowe – Goleniowska – Tczewska – Bałtycka – Wielgowo – Przylesie – Szosa Stargardzka – Zwierzyniecka – Struga Zajezdnia.

Autobusy mogą zatrzymywać się na przystankach znajdujących się wzdłuż tras ich przejazdu. Wszystkie przystanki na trasie są przystankami na żądanie – tylko dla wysiadających.

Pełny program festiwalu Dąbskie Wieczory Filmowe w naszym kalendarzu.