Koniec października z pewnością ucieszy czytelników. W tym czasie w Szczecinie odbędą się ciekawe wydarzenia dla miłośników historii obrazkowych, jak i ceniących sobie kunszt reportażystów. Właśnie rusza BETON 2023, a w przyszłym tygodniu festiwal OKOlice Literatury.

O nadchodzących festiwalach i ich bogatych programach, a także tym, przed jakimi problemami stają ich organizatorzy, rozmawiano podczas programu „Studio Kultura”. 

Spotkanie z popkulturą, które przyciąga tłumy

Giełda komiksów i popkultury, spotkania z autorami, strefa animacji dla dzieci, prelekcje, warsztaty, konkursy, przegląd cosplay, wystawy – to wszystko czeka na wszystkich odwiedzających kolejną edycję festiwalu BETON, które już dzisiaj startuje w Szczecinie.

– Wydaje mi się, że w tym roku mamy największą liczbę spośród wszystkich edycji gości, którzy przyjeżdżają do nas z Polski. Są to najlepsze nazwiska polskich twórców komiksowych – zaznacza Krzysztof Lichtblau ze Stowarzyszenia POP-ART i Literatura Działa Dzisiaj. Wśród zaproszonych gości są m.in. Piotr W. Cholewa, Kamil Dukiewicz, Marta Falkowska Tomasz Spell czy Rafał Szłapa.

– Będą prelekcje, nie tylko o komiksach, ale ogólnie o popkulturze, będzie stref gier retro komputerowych i planszowych. Będą dwie strefy targowe, jedna tylko z komiksem i książkami, druga poświęcona bardziej rękodziełu i przedmiotom fanowskim – wylicza Lichtblau.

Tegoroczny festiwal BETON odbędzie się w dniach 19-22 października, główne wydarzania w sobotę i niedzielę w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT (al. Piastów 45) i Bibliotece Głównej ZUT (ul. Ku Słońcu 140). Wstęp wolny, szczegółowy program dostępny na: https://betonfest.pl/.

Ten festiwal miał się nie odbyć. Jednak czytelnicy nalegali 

Podczas kwietniowego spotkania w programie „Studio Kultura” mówiono, że wyczekiwany przez mieszkańców festiwal OKOlice Liteatury się nie odbędzie, ponieważ nie otrzymano na niego dofinansowania. Na szczęście mieszkańcy nie dawali za wygraną.

– To 5. edycja, jubileuszowa i było mi niezmiernie przykro, że z powodów finansowych miała się nie odbyć – mówi Anna Rutkowska, kierowniczka działu promocji MBP. – Natomiast dostawałam bardzo dużo maili i pytań, kiedy festiwal, czy mogą przyjechać goście i widzowie spoza Szczecina. Zbierałam te wiadomości, rozmawiałam z dyrektorem. No i inaczej być nie mogło, festiwal się odbędzie. Przełożyliśmy go na październik, chcieliśmy dać szansę studentom. Chcieliśmy zrobić choć taką namiastkę festiwalu, ale jak zaczęliśmy myśleć nad tym, okazało się, że się trochę rozrósł.

Tegoroczna edycja poświęcona jest reportażowi i jego przemianom w ostatnich latach.

– A dużo się dzieje, ponieważ reportaż przekracza granice, ewoluuje i przechodzi do internetu – zauważa Rutkowska. – My cały czas stawiamy na treść, to podstawa. Nie znane nazwiska, a konkretny temat ujęty kompleksowo. Na tym nam bardzo zależy. Chcemy porozmawiać o reportażu od kuchni, jak powstaje, o tłumaczach, osobach reportażu zagranicznego, osobach, które są zaangażowane w inne formy reportażu, np. taki, który przenosimy na deski teatru – wylicza. – Z nowoczesnych form będziemy mówić o podcastach i połączeniu reportażu radiowego i pracy badawczej. Chcemy zaspokoić różne gusta i potrzeby odbiorców, dlatego ostatni dzień będzie poświęcony filmom.

Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Aleksandra Boćkowska, Weronika Fibich, Jakub Skrzywanek i Janusz Schwertner.

Festiwal OKOlice Literatury odbędzie się w dniach 25-28 października w filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Wstęp jest darmowy, szczegółowy program dostępny na: https://okoliceliteratury.pl/.

Festiwale to wyzwanie dla organizatorów

W przypadku festiwalu OKOlice Literatury główny problem stanowiły pieniądze. Ale to nie są to jedyne kłopoty, na które natykają się organizatorzy.

– Problemy finansowe to wierzchołek góry lodowej – mówi Lichtblau. – My jako stowarzyszenie w ogóle nie mamy swoich własnych pieniędzy. Ale poza finansowymi kłopotami brakuje nam przestrzeni, której od samego początku nie mamy. W zasadzie nie było BETONU dwa razy z rzędu w tej samej przestrzeni. W zeszłym roku gościliśmy w Delcie i się nie zmieściliśmy, było tak dużo ludzi.

– Ja już mam plan na to, jaki będzie zarys przewodni kolejnej edycji OKOlic Literatury – przyznaje Rutkowska. – Natomiast kwestia finansowana jeszcze przed nami. Choć się na to nie zanosi, mam nadzieję, że może coś dostaniemy więcej po tegorocznej edycji.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym obu festiwali. Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia Super FM i portalu wSzczecinie.pl.