Zadaniem programistów uczestniczących w tegorocznym #HackathonSzczecin będzie wypracowanie innowacyjnych pomysłów, które ułatwią życie osobom zmagającym się z różnymi niepełnosprawnościami. – Bariery architektoniczne znikają, ale dla wielu z nas pozostają te komunikacyjne – mówi Arkadiusz Skrzypiński, paraolimpijczyk i działacz społeczny, który podczas programistycznego maratonu będzie mentorem oraz jurorem.

Szczeciński Hackathon organizowany jest przez Demant Polska i DSG Diagnostics, firmy specjalizujące się w diagnostyce i protetyce słuchu. W trzeci weekend miesiąca (18-19 listopada) zaproszą programistów do zmagań w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przy ul. Wendy 19. Na zwycięzców maratonu czekają nagrody pieniężne.

Jak zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do aktywności? „Bariery są tylko w naszych głowach”

Poszukiwane będą innowacyjne rozwiązania wykorzystujące nowoczesną technologię w jednym z czterech obszarów: Dostępność i przystępność, Praca i zatrudnienie, Społeczna izolacja oraz Dyskryminacja.

– Sam jestem bardzo ciekawy, co wymyślą młodzi ludzie. Na pewno nie będzie łatwo o nowe pomysły, bo wiele rozwiązań już istnieje. Będę starał się pomagać, jeśli trzeba również odwracając stereotypowy sposób myślenia o nas – podkreśla Arkadiusz Skrzypiński, na co dzień wiceprezes największego w Polsce klubu dla osób z niepełnosprawnościami KSI Start Szczecin oraz prezes Fundacji 120/80.

Sam od lat reprezentuje Polskę w zawodach sportowych, specjalizując się w parakolarstwie, czyli wyścigach na rowerach ręcznych. Również na igrzyskach paraolimpijskich.

– To świetnie, że te zawody są coraz szerzej pokazywane w mediach. Można zobaczyć osoby z niepełnosprawnościami w rolach sportowców, a nie tylko proszących o pomoc ze smutną muzyczką w tle – tłumaczy paraolimpijczyk. – To wszystko inspiruje do aktywności, bycia częścią społeczeństwa. Najważniejsze, żeby nie zamykać się w domu. Bariery są tylko w naszych głowach.

Jak przyznaje, ulice, komunikacja i budynki użyteczności publicznej są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami. Dla niektórych problemem często pozostaje jednak sprawna komunikacja, np. z urzędnikiem. A to oznacza, że nie mogą załatwiać swoich spraw samodzielnie, tylko z asystentem. Czy uczestnicy #HackathonSzczecin zajmą się tym problemem?

Najlepsi wygrają 15 tys. zł

Będą mieli dowolność w wyborze technologii, języka programowania i sposobu aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Oceniać będzie ich jury, które wybierze najlepszy pomysł, przyznając od 0 do 5 punktów w różnych kategoriach. Będą to: innowacyjność, możliwość praktycznego zastosowania, wartość wdrożeniowa, integralność oraz kompletność.

Na autorów najlepszego projektu czekać będzie nagroda w wysokości 15 tys. zł brutto. Wygrana za drugie i trzecie miejsce to 5 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat maratonu można znaleźć w regulaminie na stronie www.hackathonszczecin.pl.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.