Radosne okrzyki, dron latający nad Jasnymi Błoniami, tłum ludzi w różnym wieku i kandydat w białej koszuli z podwiniętymi rękawami – wojewoda Zbigniew Bogucki kampanię rozpoczyna w iście amerykańskim stylu. Co zaskakujące, podczas sobotniej konferencji prasowej wystąpił sam, nie towarzyszył mu żaden inny parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. W „drużynie Boguckiego” widać jednak kilkoro radnych, w tym twarze PiS od dawna niewidziane, jak np. Marek Duklanowski, niegdyś również radny Szczecina.

Bogucki o prawach kobiet i budowie agroportu w szczecińskim porcie

Monolog wyborczy Zbigniewa Boguckiego trwał niemal 20 minut, co można uznać za długie exposé jak na kandydata do sejmu. Wojewoda mówił o 1000 dni swojej obecności w urzędzie wojewódzkim, pandemii, wichurach, wojnie w Ukrainie czy katastrofie ekologicznej w Odrze.

Następnie przeszedł do prezentowania postulatów, z którymi przez najbliższy miesiąc zamierza docierać do mieszkańców miasta i regionu.

– Priorytetem dla mnie są kwestie związane z równym wynagrodzeniem i równym traktowaniem kobiet. W 9 na 13 wydziałów urzędu wojewódzkiego kierownikami są kobiety, panie stanowią trzon naszej administracji i kadry zarządzającej. Jako Polska jesteśmy w tym temacie w awangardzie europejskiej, bo różnica między pensjami Polek a Polaków jest najmniejsza w Europie. Dysproporcje maleją, ale powinniśmy doprowadzić do tego, by zarobki były identyczne według doświadczenia, pracy i zaangażowania – mówił Zbigniew Bogucki.

Polityk PiS mówił także o tworzeniu „prawdziwej aglomeracji” wokół Szczecina.

– Pomorze Zachodnie jest jednym z liderów inwestycji w Polsce, ale Szczecin nie gra w pierwszej lidze. Musimy być w ekstraklasie. Stać nas, by być ośrodkiem dynamicznego rozwoju, nowych technologii. Musimy budować prawdziwą, a nie papierową aglomerację szczecińską – kontynuował wojewoda.

 Polityk zadeklarował przyspieszenie prac nad Zachodnią Obwodnicą Szczecina czy budowę agroportu w porcie w Szczecinie lub Świnoujściu.

Start kampanii wyborczej w Szczecinie

Niecałe 40 dni do wyborów sprawia, że widzimy wyraźne przyspieszenie w kampanii wyborczej. W ostatnich dniach swoje listy zaprezentowały Lewica i Trzecia Droga. Wiadomo już, że komitetów wyborczych w skali ogólnopolskiej będzie przynajmniej sześć, bo listy w całym kraju zarejestrowali także Bezpartyjni Samorządowcy.

Jedynką listy PiS jest Marek Gróbarczyk, liderem listy PO Sławomir Nitras, jedynką Lewicy Dariusz Wieczorek, jedynką Trzeciej Drogi Jarosław Rzepa, liderem Konfederacji Marcin Bedka, a jedynką z Bezpartyjnych Samorządowców Damian Stawikowski.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. W okręgu obejmującym Szczecin i okolice wybierzemy 12 posłów i jednego senatora.