Styczeń będzie miesiącem szczególnie bogatym w wydarzenia w szczecińskich teatrach. Trzy premiery i cykl wydarzeń w ramach Offenes Berlin, to tylko niektóre z zaplanowanych na ten miesiąc działań artystycznych na lokalnych scenach.
Powrót „Ożenku”
 
W Teatrze Współczesnym w grudniu,  po dłuższej absencji na afiszach, powrócił do repertuaru spektakl „Ożenek” na podstawie komedii Mikołaja Gogola, w reżyserii Justyny Celedy. Sądząc po dobrym przyjęciu ze strony publiczności oraz dużej frekwencji, wznowienie prezentacji tej inscenizacji, zapewne nie będzie pomysłem jednorazowym i w tym roku ponownie będziemy mogli oglądać na scenie perypetie Podkolesina, Agafii Tichonowny i swatki Swiokły. Warto zaznaczyć, że trzy lata temu za tę ostatnią rolę, Maria Dąbrowska otrzymała nagrodę Bursztynowego Pierścienia.
 
Greta na hasło
 
Rok 2014 Współczesny zaczyna prezentacjami spektaklu „Greta Garbo przyjeżdża” w reżyserii Anny Augustynowicz, który widzowie szczecińscy po raz pierwszy zobaczyli w czasie ubiegłorocznego Kontrapunktu (poza konkursem). Na przedstawienie, grane 5 stycznia można otrzymać bilety w promocyjnej cenie (na hasło Nowy Rok”). Warto zobaczyć cały zespół aktorski, który bierze udział w tej inscenizacji, powstałej na podstawie sztuki Franka McGuinesssa,  a szczególnie gościnnie występującego w Szczecinie, Macieja Wierzbickiego. 
 
W podupadłym hotelu
 
18 stycznia na Dużej Scenie na Wałach Chrobrego zobaczymy premierę spektaklu „Po sezonie”. Sztuka została napisana przez austriackiego dramatopisarza  Ödöna von Horvátha, który w swej twórczości podejmował tematy społeczno-polityczne, krytykując postawy drobnomieszczańskie. „Po sezonie” (w oryginale „Piękny widok”) to opowieść o bandzie nieudaczników, którzy znaleźli azyl w podupadłym hotelu. Jest w tym przedstawieniu „intryga, tajemnica i nadzieja na przyszłość”, a w obsadzie znaleźli się Marian Dworakowski, Arkadiusz Buszko, Ewa Sobiech i Katarzyna Bieniek. Reżyserka  spektaklu, Grażyna Kania, to laureatka wielu nagród teatralnych w Polsce i w Niemczech. W Szczecinie, na festiwalu Kontrapunkt, jej inscenizacja „Nordost” (zrealizowana w Teatrze Polskim w Bydgoszczy) otrzymała Grand Prix w 2008 roku. 
 
Spotkanie w górach
 
Kolejna premiera Współczesnego, to sztuka holenderska  nosząca tytuł „Pocałunek”. Zostanie wystawiona w Teatrze Małym po raz pierwszy 30 stycznia w ramach Wieczoru Kobiet. Spektakl reżyseruje  Marek Pasieczny, który w Szczecinie prezentował już m.in. takie swoją  „Antygonę w Nowym Jorku” i „Morze otwarte”. Ten najnowszy spektakl to kameralny dramat o dwojgu  samotnikach, którzy  spotykają się w górach, marząc o zmianie w swoim nie całkiem udanym życiu. W głównych rolach:  Konrad Pawicki i Magdalena Myszkiewicz.
 
W londyńskim półświatku
 
Tymczasem w Teatrze Polskim zaplanowana jest premiera spektaklu muzycznego „Opera za trzy grosze” Bertolda Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Adama Opatowicza, ze scenografią: Mariusza Napierały i muzyką opracowaną przez Krzysztofa Baranowskego. Przedpremierowo   można było zobaczyć to przedstawienie po raz pierwszy w sylwestrowy wieczór. Akcja tego dzieła  rozgrywa  się w londyńskim półświatku, tam gdzie życie bandytów, prostytutek i nędzarzy, toczy się pod czujnym, choć czasem nieco przymkniętym okiem policji... Główną postacią jest Polly, córka przywódcy żebraków, która zakochuje się w gangsterze  - Mackym Majchrze. Ślub obojga staje się dla wielu osób jest bardzo niepożądanym zdarzeniem, przynosi zatem różnorakie reperkusje...
 
...i w stolicy Argentyny 
 
Poza tym w repertuarze styczniowym w Polskim są także spektakle już znane m.in. „Prywatna klinika”, „Bóg Mordu”  i nagrodzona Bursztynowym Pierścieniem w kategorii najlepszy spektakl ostatniego sezonu - „Udręka życia". Trzykrotnie (24-26 stycznia) pokazany też zostanie spektakl muzyczny „Maria De Buenos Aires” z utworami Astora Piazzolli , do którego napisał libretto Horacio Ferrer, a wszystkie kompozycje zaaranżował Krzysztof Meisinger. Muzyk ten  wystąpi oczywiście także na scenie jako gitarzysta, a rolę tytułową zaśpiewa Sandra Rumolino. Narratorem tej argentyńskiej opowieści będzie Jacek Polaczek.
 
Niekonwencjonalna Kana
 
W Teatrze Kana od 3 stycznia rozpocznie się cykl spotkań i koncertów w ramach OFFenes Berlin, podczas których  można m.in. uczestniczyć w warsztatach dla organizatorów festiwali z Anne Herwanger, zobaczyć występ Dyzmatronic (czyli Macieja Balcewicza i Artura Sosena Klimaszewskiego), łaczący  hip-hop z formami ilustracyjnymi,  performatywny pokaz grupy OLTA (kolektywu twórczego siedmiu artystów, urodzonych w Japonii) - „Ghost Of Modern”.  Na scenie pokażą projekcje wideo, nakręcone w Czarnobylu oraz z  ostatnich demonstracji w Kijowie. 
Na wszystkie punkty programu OFFenes Berlin wstęp jest wolny, ale obowiązują wejściówki, które  można odebrać w Piwnicy Kany (liczba miejsc ograniczona).