W pierwszy weekend lutego zdecydowanie warto zajrzeć do Auli Wydziału Elektrycznego ZUT, gdzie odbędzie się Przegląd Filmów o Górach. W programie znalazły się nie tylko projekcje obrazów o tematyce górskiej, ale też spotkania z himalaistami, autorami książek, panele dyskusyjne i inne atrakcje. Wśród tegorocznych gości imprezy są m.in. Leszek Cichy, Danuta Piotrowska i Aleksander Lwow. Karnety są wciąż dostępne.
Inauguracja w Książnicy
Jedyne wydarzenie, które odbędzie się w innym miejscu, to uroczyste otwarcie wystawy „Aleksander Lwow. 45 lat w górach świata”, ukazującej osiągnięcia tego wybitnego alpinisty i himalaisty. Ekspozycja znajduje się już w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej. 1 lutego o godzinie 18.00 jej bohater wygłosi prelekcję z nią związaną, a organizatorzy otworzą festiwal.

Filmy nowe i nagrodzone

Impreza odbędzie się już po raz siódmy. Jak szacuje dyrektor Przeglądu, Roman Weczer, odwiedzi ją około 1000 osób, a kolejne tysiące będą śledziły to, co zaplanowano za pomocą Internetu.

- Przygotowaliśmy filmy o łącznej długości 870 minut, a 90 procent tytułów w programie, to produkcje z 2017 r. - zapowiada. Są wśród nich dzieła z Polski, Francji, Słowacji, Belgii, USA czy Wielkiej Brytanii. M.in. film Pavola Barabasza „Freedom Under Load” nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Filmu Górskiego w Zakopanem w 2016 roku.O Wandzie Rutkiewicz i K2

W piątek, 2 lutego, jednym z najciekawszych punktów programu będzie spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, które poprowadzi Tomasz Cylka. Poprzedzi je czytanie fragmentów tej pozycji przez aktorkę Teatru Polskiego, Sylwię Różycką. Poza tym tego samego wieczoru publiczność posłucha także Leszka Cichego, pierwszego zdobywcy Mont Everestu zimą (w 1980 roku wraz z Krzusztofem Wielickim). Spotkanie to nosi tytuł „Zimowe K2 dla Polaków?”.

W sobotę (3 lutego) organizatorzy Przeglądu podejmą próbę połączenia satelitarnego z członkami Narodowej Zimowej Wyprawy na ten szczyt, którzy właśnie teraz są w obozie pod nim. Tego samego dnia Danuta Piotrowska opowie o książce „Nanga Parbat.1982. Tadeusz Piotrowski In Memoriam” – poświęconej jej mężowi, szczecinianinowi, który był znakomitym alpinistą i jest patronem Przeglądu (zginął w lipcu 1986, schodząc z K2 po osiągnięciu szczytu nową drogą). Fragmenty publikacji przeczyta Konrad Pawicki.

Głupota czy brawura?
W niedzielę (4 lutego) zaplanowano m.in. panel dyskusyjny „Wypadki w Tatrach – głupota czy brawura?” oraz projekcję dokumentu „Dwie twarze Sagarmatha” w reżyserii Andrzeja Ziółkowskiego i Janusza Adamskiego. Obaj są szczecinianami, a drugi z nich, to pierwszy Polak, który zdobył Mount Everest, dokonując trawersu od strony Chin.

Filmy amatorskie i góroteka

Tego dnia nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu filmów amatorskich dotyczących gór oraz prezentacja produkcji „Reel Rock Tour 12” cz. II o pasjonatach wspinaczki ekstremalnej. Podczas Przeglądu będzie działała księgarnia, tzw. Góroteka, w której znajdziemy pozycje związane z podróżami: albumy, kalendarze, książki gości wydarzenia i inne. Przygotowane zostaną także prezentacje szczecińskich klubów górskich i czynna będzie kawiarenka dla uczestników.

Karnety i bilety oraz... upominki

Karnet na cały Przegląd kosztuje 80 zł. Bilety na pojedyncze dni są w różnej cenie: piątek i niedziela - 30 zł, sobota - 40 zł. Zniżki (10%) przygotowano dla członków PTTK z aktualnie opłaconą skłądką, młodzieży szkolnej i studentów, seniorów (emeryci i renciści). Po zakończeniu programu dnia przewidziano losowanie upominków wśród publiczności.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Szczecin, Piotr Krzystek oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.