Lewica oficjalnie zaprezentowała listy do parlamentu. Dariusz Wieczorek, lider listy, na konferencji prasowej mówił, że parta zamierza utrzymać w Szczecinie liczbę mandatów, co oznacza, że liczy, że przynajmniej dwóch kandydatów dostanie się do parlamentu. Przy obecnych sondażach zadanie to wydaje się bardzo trudne do wykonania. Na listach nie brakuje znanych twarzy, ale i młodych osób. – Zdrowie, samorząd, gospodarka, prawa kobiet, to nasze priorytety – mówił Wieczorek.

Prezentacja kandydatów odbyła się na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Fakt, że Dariusz Wieczorek będzie liderem szczecińskiej listy Lewicy do sejmu nie jest zaskoczeniem. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że posłanka Katarzyna Kotula otworzy jedną z trójmiejskich list. To efekt kompromisu w partii, który ma zapewnić spokojną reelekcję Wieczorkowi i wysokie miejsce na liście Kotuli.

Jakie są wyborcze postulaty Lewicy w tej kampanii?

– Łączy nas młodość i doświadczenie, łączy nas chęć współpracy na rzecz nowoczesnej Polski. Nasza mądrość polega na tym, że wyciągamy wnioski i na naszych listach jest szerokie środowisko lewicy – mówił Dariusz Wieczorek.

O wiarygodności i prawach kobiet opowiadała Jolanta Tryszkiewicz. Bliska współpracownica Katarzyny Kotuli startuje z miejsca drugiego.

– Lewica zawsze stała po stronie kobiet. Jesteśmy prokobiecą i progresywną partią. To nie są wybory dotyczące zmian personalnych. Te wybory to zmiana w świadomości społecznej. 15 października mamy wybór i zachęcam wszystkie kobiety do zagłosowania na listę Lewicy. Jesteśmy gwarancją spełnienia postulatów, za którymi kobiety w Polsce wychodziły na ulicę – mówiła Tryszkiewicz.

Na liście nie brakuje znanych twarzy, choćby dwukrotnego kandydata na prezydenta Szczecina Dawida Krystka, popularnej w Świnoujściu radnej Joanny Agatowskiej czy byłego wiceprezydenta Szczecina Bogdana Jarosiewicza. W wyborach wystartują także przedstawiciele Partii Razem oraz lewicowych młodzieżówek.

– Prawica pcha Polskę w stronę średniowiecza, a my młodzi nie mamy prawa głosu – mówił Jakub Korczyński.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. W naszym okręgu, obejmującym Szczecin, Stargard, Police, Świnoujście i gminy ościenne, wybierzemy 12 posłów i jednego senatora.