Obrazy, które dokumentują codzienność i stanowią zapis wydarzeń współczesnej historii – niezwykłe prace Chrisa Niedenthala pojawią się w szczecińskiej filharmonii. Wernisaż już w najbliższy czwartek.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie zaprasza mieszkańców na wyjątkową wystawę, na której ujrzymy pół wieku przemian w Polsce.

– Fotografuję Polskę i polską historię współczesną już od 50 lat. Jestem Polakiem urodzonym w Anglii i obserwowałem Polskę właściwie okiem młodego Anglika. Moje dwa kraje różniły się we wszystkim – i stąd to moje zainteresowanie – mówi o swojej pracy Chris Niedenthal. – Przez te 50 lat Polska zmieniła się w imponujący sposób, a ja z czasem stałem się nieco starszym, polskim już Polakiem. Na wystawie tej znajdą się moje fotografie i z życia codziennego, i politycznego. Nigdy jeszcze nie odłożyłem aparatu.

Autor najsłynniejszego zdjęcia z czasów stanu wojennego

Chris Niedenthal – laureat nagrody Word Press Photo – to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów w Europie. Na swoim koncie ma współpracę z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek” a także „TIME Magazine” oraz niemieckim „Der Spiegel”. Przygotowywał reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach.

Jego obiektyw uwiecznił ważne czasy w polskiej historii – m.in. powstanie „Solidarności”, wydarzenia z grudnia 1981 roku. Jego fotografia „Czas Apokalipsy” to najsłynniejsze zdjęcie z czasów stanu wojennego.

Na wernisaż Chrisa Niedenthala „PRL – RP” Filharmonia im. M. Karłowicza zaprasza w czwartek, 19 stycznia, o godzinie 19:00 do Galerii Poziom 4. Bezpłatne zaproszenia dostępne są od 13 stycznia w kasie biletowej instytucji.

Sama wystawa będzie dostępna do 26 marca 2023 r. w dniach otwarcia Galerii Poziom 4.