Sytuacja dotycząca liczby seniorów w Niemczech jest bardzo poważna. Mimo że tendencja do starzenia się społeczeństwa jest widoczna w większości krajów Europy, Niemcy przodują w statystykach: obecnie jest to najstarsze społeczeństwo na kontynencie.

Skutki są widoczne już od kilkunastu lat. Brakuje młodych rąk do pracy w opiece w Niemczech. Domy opieki już są wypełnione po brzegi, nawet prywatne. Na miejsce trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Widoczne są również braki w personelu: w niektórych ośrodkach na jednego pielęgniarza przypada nawet dwunastu seniorów! W takich warunkach można zapomnieć o indywidualnej i troskliwej opiece.

Istnieje co prawda alternatywa w postaci opieki całodobowej – która wydaje się świetnym rozwiązaniem, bo opiekunka wprowadza się do domu seniora, a ten nie musi go opuszczać – jednak takie wyjście nie jest pozbawione wad. Największą wadą w tym przypadku są koszty – miesięczne opłaty za usługi opiekunki mogą wynieść nawet więcej niż za pobyt w prywatnym domu opieki. W wielu przypadkach wydatki na tym się nie kończą, bo seniora musi odwiedzać służba pielęgniarska (tzw. Pflegedienst), a ona również kosztuje.

Na szczęście praca w opiece w Niemczech może obejmować nie tylko Niemki. Z korzyścią dla obu stron, Polki przyjeżdżają do Niemiec, by opiekować się seniorami. Ze względów ekonomicznych to, co dla polskiej strony po przeliczeniu jest atrakcyjne, dla Niemców jest niską kwotą (w porównaniu do cen usług w Niemczech).

Praca dla opiekunek w Niemczech – czy chodzi tylko o pieniądze?

Jednak stwierdzenie, że rodziny niemieckie decydują się na zatrudnienie opiekunki z Polski wyłącznie ze względów finansowych byłoby nieprawdziwe. Może się to wydawać dziwne, ale w Niemczech utrzymywanie bliskich więzi dobrych relacji rodzinnych nie jest czymś oczywistym. W związku z tym opieka nad bliskimi również nie przychodzi im naturalnie. W pracy dla opiekunek w Niemczech Polkom nawiązanie empatii przychodzi z łatwością, poza tym pomaganie słabszym w potrzebie napawa też dumą i satysfakcją.

Polskie opiekunki w Niemczech są też doceniane za gospodarność, umiejętności kulinarne i ciepło. Nie tylko niższa cena usług jest ich atutem.

Jak dostać pracę w opiece w Niemczech?

Przede wszystkim należy najpierw przygotować CV lub sprawdzić, czy obecne jest aktualne. potem należy się zgłosić do wybranej agencji. Wyjazd na własną rękę nie jest zalecany – zwłaszcza gdy opiekunka nie mówi biegle po niemiecku. W razie napotkanych problemów czy oszustw opiekunka nie ma się do czego odwołać ani do nikogo zwrócić.

Najlepiej zwrócić się do agencji, która posiada atrakcyjne oferty pracy w opiece w Niemczech oraz długoletnie doświadczenie w branży opiekuńczej. Taką agencją jest Veritas: u nas nie znajdziesz stawek niższych niż 1600 euro netto miesięcznie. Opiekunki operujące językiem niemieckim w stopniu biegłym mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 10 000 złotych miesięcznie netto. Ponadto często przyznawane są bonusy i premie.

To nie koniec korzyści, jakie opiekunka zyskuje po nawiązaniu współpracy z agencją. Veritas zapewnia transport na miejsce zlecenia, załatwia wszystkie formalności oraz przypisuje koordynatora, który czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem pracy opiekunki. Panie wyjeżdżające z Veritasem nigdy nie są zdane wyłącznie na siebie.

Jeśli jesteś zainteresowana pracą dla opiekunek w Niemczech, zgłoś się do grupy Veritas. Możesz to zrobić przez telefon, Facebooka lub formularz na stronie. Czekamy na Twoje zgłoszenie poprzez stronę: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/