Za nami 11. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku organizowanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski. To forma uhonorowania autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie.
W kategorii wystawienniczej – do której zgłoszono 4 kandydatury – Komisja nagrodziła ekspozycję Muzeum Narodowego w Szczecinie „Piękność twą widzę. Od Čiurlionio do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”, której autorem jest dr Dariusz Kacprzak. Komisja doceniła dogłębną i panoramiczną prezentację sztuki litewskiej oraz owocną i twórczą współpracę z Muzeum w Kownie. Dodatkowo jury zwróciło uwagę na wartość merytoryczną oraz wizualną zarówno wystawy, jak i towarzyszącego jej katalogu.
Wyróżnienie w kategorii wystawienniczej przyznane zostało wystawie „Losy (nie)równolegle. W 80. rocznicę lutowych deportacji Żydów z niemieckiego Stargardu i Polaków z Kresów Wschodnich” autorstwa Jolanty Aniszewskiej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. O wyróżnieniu zadecydowało poruszające zestawienie podobnych losów różnych grup narodowościowych i odwaga wyjścia z tym tematem w przestrzeń publiczną.
W kategorii działalności edykacyjno-popularyzatorskiej – do której wpłynęło 7 zgłoszeń – Komisja nagrodziła Jacka Ogrodniczaka za książkę „Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy” za „uczłowieczenie historii przedmiotu, skrupulatność badawczą i potoczystość opowieści”. Książka zawiera około 200 zdjęć, szkiców, rysunków technicznych. Autor sięgnął nie tylko do zasobów archiwów szczecińskiego i warszawskiego oraz prasy z lat 50. i 60. XX wieku. W książce znalazły się także obszerne wspomnienia pracowników SFM, konstruktorów czy sportowców. Zwycięską publikację można zakupić w Muzeum Techniki i Komunikacji.
Z kolei wyróżnienie trafiło do Marcina Burdzieja z Muzeum Archepologiczno-Historycznego w Stargardzie za „Dziennik pisany z krypty”, który w oryginalniej formie prezentacji popularyzuje badania archeologiczne.
Nagrody zostały wręczone podczas gali finałowej w poniedziałek, 4 października, w Muzeum Tradycji Regionalnych Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Komentarze
0