Kandydatem Szczecińskiego Ruchu Miejskiego będzie Piotr Czypicki. Szczecinianin z urodzenia, przedsiębiorca, znany z działalności w Stowarzyszeniu Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina SENS.

Czypicki swój start w wyborach oficjalnie ogłosił we wtorek w Starej Rzeźni. Pierwsze wystąpienie w roli kandydata wykorzystał do przedstawienia głównych założeń programowych.

- Chcę współtworzyć z mieszkańcami miasto w którym „da się”. Możemy ukrócić urzędniczo-polityczny „niedasizm”, który dzisiaj panuje – mówił na początku.

Krytyka miejskich inwestycji

Priorytetem dla Szczecińskiego Ruchu Miejskiego ma być rewitalizacja zdegradowanych obszarów miasta, przed wszystkim śródmieścia i północnych osiedli, których symbolem jest kilka tysięcy mieszkań komunalnych bez toalet. Jak wyliczyli potrzeba na to 800 mln zł. Mają znaleźć się w budżecie miasta dzięki bardziej racjonalnie prowadzonym inwestycjom.

- Jak obliczyliśmy przez ostatnie lata na zrealizowane i właśnie realizowane inwestycje roztrwonimy łącznie ok. 1 miliarda złotych. Przykładem jest aquapark. Moim zdaniem to inwestycja niezbędna dla Szczecina, ale czy musi ona kosztować blisko 200 mln zł? Czy naprawdę musimy mieć największe saunarium w Polsce? To kompleksy? Megalomania? Przykładów takich inwestycji jest więcej – podkreślał Czypicki.

Krytykował również rosnące zadłużenie miasta. Dziś to 1,5 mld zł, co stanowi 67 % rocznych dochodów Szczecina. W 2020 r. prognozy przewidują, że będzie to już 95%.

Na co powinno stawiać miasto?

Kandydat Szczecińskiego Ruchu Miejskiego chce postawić na rozwój szczecińskich targów, i tanich biur dla start-upów. Rozwiązaniem problemów komunikacyjnych w mieście ma być gęsta sieć połączeń tramwajowych i autobusowych oraz dróg rowerowych. Ważnym celem jest wizja zero, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której w wypadkach komunikacyjnych w mieście nie będzie żadnych ofiar śmiertelnych. Czypicki zapowiedział też inwestycję w kulturę i ukrócenie przywilejów władzy, takich jak np. samochody służbowe dla prezydenta.

Wcześniej start w wyborach zapowiedzieli już: Sławomir Nitras (Platforma Obywatelska), Bartłomiej Sochański (Prawo i Sprawiedliwość) i Dawid Krystek (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Decyzji nie ogłosił jeszcze urzędujący prezydent Piotr Krzystek, ale wydaje się to tylko formalnością.