W całej Polsce – 770, w województwie zachodniopomorskim – 26, a w samym Szczecinie – 9, w tym 2 na prawobrzeżu. Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował pierwszy etap pilotażu związanego z wprowadzaniem tabletki „dzień po”. Na stronie NFZ opublikowano mapę z adresami aptek, w których lek będzie dostępny. Mapa ma być na bieżąco aktualizowana.

Już wiadomo, które apteki w Szczecinie i regionie będą sprzedawać tabletkę „dzień po”. Na mapie są też białe plamy

W województwie zachodniopomorskim pilotażowy program antykoncepcji awaryjnej jest realizowany w 26 aptekach, w tym 9 w Szczecinie, po 2 w Koszalinie, Szczecinku i Myśliborzu oraz po 1 w Policach, Nowogardzie, Resku, Trzebiatowie, Świnoujściu, Białym Borze, Grzmiącej, Kołobrzegu, Świdwinie, Złocieńcu, Wałczu. Do programu, na ten moment, nie zgłosiły się żadne apteki z Goleniowa, Choszczna czy Stargardu.

Ze wszystkich punktów w Szczecinie, w których można kupić tabletkę „dzień po”, tylko jeden działa całodobowo i tylko jeden (poza wspomnianą apteką całodobową) czynny jest w niedzielę. Pozostałe pracują od poniedziałku do soboty do późnych godzin wieczornych.

– Jeśli klientka zgłosi się do apteki i poprosi o antykoncepcję awaryjną, zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu. Odbędzie się wówczas rozmowa z farmaceutą, który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości – wyjaśnia Małgorzata Koszur z Narodowego Funduszu Zdrowia. – Farmaceuta może wystawiać receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu. Musi to być uzasadnione stanem zdrowia pacjentki związanym z ryzykiem nieplanowanej ciąży. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, nieplanowana ciąża stanowi szczególnego rodzaju zagrożenie dla zdrowia matek i ich potomstwa. Aby otrzymać tzw. tabletkę „dzień po”, trzeba mieć skończone 15 lat. Farmaceuta może zweryfikować wiek na podstawie dokumentu ze zdjęciem – dodaje.

W Szczecinie w pilotażu biorą udział apteki działające m.in. przy al. Piastów, al. Wyzwolenia, ul. Firlika, ul. Bazarowej, ul. Kołłątaja czy ul. Struga. Mapa wszystkich punktów dostępna jest na https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach

Lekarze i farmaceuci pozytywnie o sprzedaży tabletki „dzień po”. Mają jednak pewne „ale”

Lekarze uważają, że wprowadzenie pilotażu tabletki „dzień po” to dobra decyzja. Jak zwraca uwagę Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, zaskakuje jednak to, że program będzie realizowany w relatywnie małej liczbie aptek.

– Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie od wielu miesięcy postuluje, by sprawa antykoncepcji awaryjnej została wreszcie w cywilizowany i powszechny sposób rozwiązana. Otrzymujemy tymczasem projekt, który owszem jest „jakimś rozwiązaniem”, ale na pewno nie jest idealnym. W dużych metropoliach antykoncepcja awaryjna będzie szerzej dostępna niż w mniejszych miastach. Dla przykładu w województwie zachodniopomorskim, jeżeli wyłączymy ze statystyk największe miasta, czyli Szczecin i Koszalin, to pozostaje tylko 15 aptek, w których tabletka „dzień po” będzie dostępna. Przykładowo, co z mieszkankami ze Stargardu, Goleniowa czy Choszczna? – zaznacza Bulsa.

Farmaceuci pozytywnie oceniają fakt, że program wystartował, ale mają pewne wątpliwości dotyczące pacjentek między 15. a 18. rokiem życia.

– Trudno przewidywać, jak wyglądać będzie ten program w praktyce, ale należy spodziewać się, że zainteresowanie aptek będzie proporcjonalne do zainteresowania pacjentek. Możliwe jest jednak, że program będzie się „rozpędzał”, a nie wystartuje mocno od razu – zauważa Wojciech Chmielak, wiceprezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.