„Już wtedy był legendą”. „Typ działacza wszechstronnego”. „Synonim radości i głowy pełnej pomysłu”. „Nie każdy wiedział, kto to Wojciech Hawryszuk. Ale każdy wiedział, kim jest Baca”. Powstał film o historii Wojciecha „Bacy” Hawryszuka – przez wielu nazywanego „wizjonerem”.

Wojciech „Baca” Hawryszuk urodził się w 1952 roku w Ostrowie Mazowieckim. Kreatywne życie związał ze Szczecinem, gdzie uatrakcyjniał i ożywiał prozę życia codziennego. Szczególnie pasjonowała go działalność w kulturze i mediach, którym poświęcił większość swojego życia. Pracował w Akademickim Radio „Pomorze”, Radio AS, Polskim Radio Szczecin, Radio PSR. 

Odszedł 11 września 2020 roku. Teraz o historii jego życia będzie przypominać film zrealizowany przez Wojciecha Wójcika oraz Jacka Kozłowskiego.

– To film o człowieku legendzie. Podczas dyskusji w dawnej sali Kina Delfin i pierwszej projekcji, doszliśmy do wniosku, że Wojtek Hawryszuk zasługuje na uhonorowanie w naszym mieście. Czy to nazwą ulicy, skweru lub pomnikiem. Takie osoby powinny mieć miejsce w tożsamości tego miasta – mówi dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.

Znany w gronie przyjaciół jako „Baca”, był nie tylko animatorem kultury, ale i współorganizatorem wielu znaczących imprez. Jego energia i pasja ożywiły m.in. festiwale: FAMA w Świnoujściu, Baltic Blues, New Jazz Conversation, Port Reggae. Dzięki jego pomysłowi nad Odrę powrócił targ rybny.

Był także związany z klubem studenckim „Pinokio”, pełnił funkcję dyrektora w Domu Kultury Huty Szczecin oraz w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. W ostatnich latach życia pracował w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie, gdzie założył i prowadził pracownię digitalizacji.

– Chcieliśmy oddać klimat jego życia oraz przedstawić go tym, którzy go nie znali – tłumaczy Wojciech Wójcik. Jego tata, Marek Wójcik, przyjaźnił się z „Bacą”. – Świetnie gotował, ale nie była to ani kuchnia polska, ani indyjska. Nazwałem ją „bacówszczyzną”. Uwielbiałem jego kuchnię, choć za dzieciaka za nią nie przepadałam – dodaje z uśmiechem.

Film o Wojciechu „Bacy’ Hawryszuku można oglądać na YouTube Morskiego Centrum Nauki. Jak jednak podkreślają jego twórcy, nie jest dla nich problemem zorganizowanie projekcji na większym ekranie.

– Jeśli tylko będzie zainteresowanie, to na pewno przygotujemy kolejne seanse – dodaje Jacek Kozłowski.