Laboratoria związane z mechatroniką i elektrotechniką będą najważniejszą częścią nowego budynku wydziałowego, który powstaje przy ul. Stalmacha. Częściowo dwukondygnacyjny obiekt zostanie wkomponowany we wznoszący się w stronę ul. Rugiańskiej teren.

To część dużej działki oznaczonej adresem – Willowa 2. Przez lata funkcjonował na niej Zespół Szkół Budowy Okrętów. W 2019 roku Politechnika Morska przeniosła tam w pełni Wydział Mechaniczny oraz uruchomiła Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki.

Zapewni odpowiednie warunki nauczania

Uczelnia zajęła i kompleksowo zmodernizowała dawne budynki szkoły, halę sportową przebudowała na Centrum Szkoleniowe Offshore z symulatorami, a obok ustawiła służącą do zajęć edukacyjnych wieżę turbiny wiatrowej. Teraz infrastruktura dydaktyczna zostanie uzupełniona o kolejne laboratoria w nowym budynku.

Jest on potrzebny przede wszystkim, by zapewnić odpowiednie warunki nauczania intensywnie rozwijającemu się Wydziałowi Mechatroniki i Elektrotechniki, choć niektóre z pomieszczeń zajmą laboratoria Wydziału Mechanicznego. Istnieje również jeszcze jeden powód.

– Politechnika Morska w Szczecinie ze względu na brak możliwości spełnienia warunków p. poż. została zmuszona do przeniesienia zajęć dydaktycznych oraz związanych z nimi badań naukowych prowadzonych w budynku przy ul. Podgórnej do pozyskanych nieruchomości przy ul. Willowej, by zapewnić właściwe warunki lokalowe i bezpieczeństwo użytkownikom oraz sprostać wymogom specjalistycznych laboratoriów – tłumaczy Natalia Dorochowicz, rzecznik prasowy Politechniki Morskiej.

Jakie laboratoria tam powstaną?

Uczelnia informuje, że planowane w nowym budynku laboratoria przeznaczone będą do badań naukowych i kursów (także specjalistycznych) z zakresu maszyn i napędów, napięć średnich (High Voltage Course), energoelektronicznego sterowania napędami głównymi oraz obróbki i przetwarzania danych pochodzących z turbiny wiatrowej zainstalowanej na terenie obiektu.

– Studenci będą mogli korzystać z nowoczesnych laboratoriów technik pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, sterowania układami czasu rzeczywistego z wykorzystaniem techniki Hardware-in-Loop oraz laboratoriami elektrotechniki i elektroniki cyfrowej niezbędnymi do kształcenia na kierunkach inżynierskich zarówno pływających, jak i lądowych – informuje Natalia Dorochowicz.

Tarasowy budynek na planie prostokąta

Nowy budynek stanie wzdłuż ul. Stalmacha, w pobliżu skrzyżowania z ul. Rugiańską. Projektanci wykorzystali wnoszący się teren, by zaproponować obiekt ukształtowany tarasowo, zapewniający wyjście z każdej kondygnacji bezpośrednio na zewnątrz.

– Niższa kondygnacja wykończona będzie tynkiem, a wyższa płytami elewacyjnymi w jasnym, naturalnym kolorze w układzie pionowym. Dolna kondygnacja będzie delikatnie cofnięta w stosunku do kondygnacji górnej, co stworzy efekt lekkości i nowoczesności – mówi Natalia Dorochowicz.

Prace budowlane mają zakończyć się w IV kwartale 2024 roku. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest na początek 2025 roku. Wykonawcą prac stanu surowego o wartości 4,2 mln zł jest firma PDM Construction.