Radni Szczecina nabierają wody w usta i niemal nikt nie chce rozmawiać o tym, jak będą wyglądać listy Prawa i Sprawiedliwości do rady miasta. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że szykuje się kilka zaskoczeń i kilka spektakularnych powrotów. Na listach mają znaleźć się między innymi córka posła Artura Szałabawki oraz „wygnani prezesi”, którzy niegdyś zrezygnowali ze startu do samorządu, bo pełnili funkcje w spółkach Skarbu Państwa.

Kiedy dzwonimy do polityków PiS, większość z nich nie decyduje się na rozmowę o kształcie list wyborczych, zaznaczając, że ustalenia wciąż trwają. Doniesienia, do których dotarliśmy, mają więc charakter nieoficjalny, ale w wielu przypadkach bardzo prawdopodobny.

Na Prawobrzeżu niemal pewne jest, że „jedynką” będzie radny Krzysztof Romianowski. Z kolejnych miejsc mają wystartować między innymi Marek Chabior (odszedł z rady miasta, by zostać wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska) czy zasiadający w spółkach Skarbu Państwa radny Marcin Matias.

W okręgu obejmującym Pomorzany i Gumieńce trwa walka o pozycję lidera listy. Szansę na „jedynkę” ma radny Robert Stankiewicz, ale liderką listy zupełnie niespodziewanie może zostać… Julia Szałabawka, córka posła Artura Szałabawki.

W Śródmieściu liderem listy ma być kontrowersyjny radny Marcin Pawlicki, który w ostatnich miesiącach był bohaterem głośnych publikacji dotyczących jego pracy w Enei. Spekulowano, że w tym okręgu liderem może zostać Tomasz Hinc, który był radnym Szczecina oraz wojewodą zachodniopomorskim, ale z naszych informacji wynika, że jego start jest mało prawdopodobny.

Najciekawiej zapowiada się walka o mandaty na Pogodnie. W 2018 roku liderem listy i jednocześnie kandydatem na prezydenta miasta był Bartłomiej Sochański. Radnymi z tego okręgu są Maciej Ussarz i Roman Lewandowski. Ussarz prawdopodobnie utrzyma swoją „dwójkę”. Na liście mają się także znaleźć Maciej Kopeć, radny sejmiku, który w przeszłości startował do rady miasta z północy Szczecina, a także były radny Janusz Jagielski oraz polityk, który chce wrócić do rady miasta, czyli Marek Duklanowski. Kto będzie jedynką? Tego jeszcze nie wiadomo.

Na północy liderem listy ma zostać bliski współpracownik posła Artura Szałabawki Dariusz Smoliński, który w ostatnim czasie dołączył do rady miasta i wykazuje się dużą aktywnością. „Dwójką” ma być przedstawiciel Suwerennej Polski. Raczej nie będzie to wicewojewoda Mateusz Wagemann, który ma wystartować do sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

Prawo i Sprawiedliwość ma obecnie 10 radnych w Szczecinie, ale politycy nie mają wątpliwości, że ten stan posiadania będzie trudny do utrzymania. Zagrożone są mandaty w Śródmieściu oraz na Pogodnie.