Przebudowa infrastruktury torowej i drogowej na pl. Rodła trwa już od blisko 9 miesięcy. Na placu budowy gotowe są m.in. nowe wiaty i nawierzchnia przystanków tramwajowych.

Garść liczb dotyczących przebudowy infrastruktury na pl. Rodła podała Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację Agnieszki Kurzawy (Prawo i Sprawiedliwość).

22 kosze, 12 podpieraczek, 18 ławek i nowe wiaty

„Informuję, że wokół całego placu Rodła zostaną ustawione 22 kosze, które zlokalizowane będą na przystankach oraz przy przejściach dla pieszych. Na nowych przystankach oraz w obrębie placu Rosła zamontowanych zostanie: 12 podpieraczek, 18 ławek wolnostojących oraz nowe wiaty z wewnętrznymi ławkami” – napisała prezydent Szotkowska.

Część starych wiat znalazła już swoje miejsce na innych przystankach.

„Wiaty, które były ustawione w ciągu ul. Niepodległości i Wyzwolenia były własnością firmy AMS i zostały usunięte ze względu na trwającą przebudowę. Uzgodniono z firmą nowe lokalizacje dla zdemontowanych wiat. Część z nich została już przestawiona (przystanki Kresowa, przystanek Bronowicka kierunek Cukrowa, przystanek Komuny Paryskiej kierunek Plac Rodła, przystanek Zawadzkiego Kościół kierunek Osiedle Zawadzkiego). Pozostałe lokalizacje uzgodnione z firmą AMS są na etapie oceny przez firmę m.in. pod względem możliwości technicznych ustawienia wiaty” – tłumaczy prezydent Szotkowska.

Nowe torowisko do Niebuszewo w styczniu 2023 r.

Prowadzone prace to część modernizacji torowisk i ulic od pl. Żołnierza Polskiego do Dworca Niebuszewo. Na pl. Rodła budowlańcy weszli pod koniec maja 2021 r. Od kilku tygodni przejazd jest tam w całości zamknięty.

W grudniu zamknięto też fragment ul. Piłsudskiego, pomiędzy pl. Rodła i ul. Mazurską. Przejazd al. Wyzwolenia odbywa się w obie strony po jezdni bliżej Galaxy.

Cała inwestycja (od Śródmieścia do Niebuszewa) powinna zostać zakończona do stycznia 2023 r. Koszt wszystkich prac to 174 mln zł. Wykonawcą jest firma ZUE S.A., która zajmuje się również przebudową torowisk i ulic w kierunku Pomorzan (na razie trwają prace na ul. Kolumba).