Niedostępną do tej pory cześć budynku, w której niegdyś mieściły się urzędy morskie mogą oglądać zwiedzający Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Dowiedzą się oni również, czym zajmuje się Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Druga trasa wycieczkowa obejmuje ciekawostki architektoniczne, zdobione korytarze i klatki schodowe oraz najważniejsze pomieszczenia gmachu. Wśród nich znajdują się sale konferencyjne z zachowanymi stuletnimi elementami oraz Gabinet Wojewody z dawnymi meblami.

Nowością na trasie będzie wejście do części budynku, w której mieściły się niegdyś urzędy morskie. Zwiedzający zobaczą wiele detali architektonicznych, które oddają morski charakter. Są to między innymi alegoryczne głowy marynarzy i rybaków oraz neobarokowa krata z trójmasztowym żaglowcem o ułamanej obecnie górnej strefie żagli.

Zainteresowani architekturą z pewnością zauważą zróżnicowane kolumny. Sklepienia holu opierają się na parach toskańskich kolumn, które na parterze zostały ożywione pasami rustyki. Na parterze znajduje się też bardzo dobrze zachowana, oryginalna posadzka – mówi Andrzej Grabski, zastępca dyrektora Biura Obsługi Gospodarczej ZUW.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat numeru alarmowego 112. To właśnie w gmachu dawnych urzędów morskich znajduje się Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w przyjmowane są zgłoszenia kierowane pod numer telefonu alarmowego 112.

Operatorzy, pracujący na 6-7 stanowiskach jednocześnie, przekierowują dzwoniących do odpowiednich służb – policji, pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej. Około 85 procent połączeń z numerem 112 jest niezasadnych – to połączenia wykonane dla żartu lub przez pomyłkę. Pracownicy WCPR, łącząc ze służbami jedynie osoby naprawdę potrzebujące pomocy, realnie wpływają szybkość akcji ratunkowej.

Zwiedzający dowiedzą się, kiedy należy dzwonić pod numer 112. Uczestnicy wycieczek będą mieli okazję także wyjść przed budynek i obejrzeć efekty rewitalizacji elewacji stuletniego gmachu. Z przewodnikiem wejdą również do holu głównego dawnego mieszkania prezydenta rejencji, w którym obecnie znajduje się Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Zwiedzanie całego budynku to dwugodzinna wycieczka obejmująca wejście na wieże, zejście do podziemi oraz zobaczenie najważniejszych sali i detali architektonicznych gmachu. Zwiedzanie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego jest bezpłatne i możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu: 91 4303 439.

Szczegółowe informacje na temat historii, architektury i projektu dostępne są na stronie ZUW.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.