Chcecie posłuchać jak Marian Opania czyta Stephena Kinga, Wojciech Pszoniak „Idiotę” Dostojewskiego, a Agata Kulesza „Czerwonego kapturka” ? Będzie taka możliwość już w przyszły weekend podczas I Festiwalu Książki Słuchanej „Odkrywcy wyobraźni”.

 

W  programie tego wydarzenia (w dniach 24-26 maja) poza  fragmentami współczesnych i klasycznych dzieł literackich w interpretacji znanych aktorów, znajdziemy również iine ciekawe punkty.  Organizatorzy (m.in. Teatr Polski, Muzeum Narodowe i Książnica Pomorska) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego zaplanowali także spektakle poetyckie, recitale piosenki aktorskiej, spotkania i targi audiobooków. Festiwal ma stać się imprezą cykliczną, a jego celem jest promocja wartości związanych ze słowem pisanym.

Oprócz wymienionych już artystów do Szczecina przyjedzie także Krzysztof Wakuliński, Anna Seniuk, Edyta Jungowska czy Henryk Talar. Wśród lektorów będą także sami autorzy – Marek Krajewski zaprezentuje fragment „Dżumy w Breslau”, a Jan Nowicki wybierze jakiś wątek ze swej książki „Mężczyzna i one”. Zaproszeni na festiwal goście będą czytali książki w Teatrze Polskim, Muzeum Narodowym, Cafe 22, Książnicy Pomorskiej, pod pomnikiem Adama Mickiewicza i na Jasnych Błoniach, a wstęp na te spotkania jest wolny. By wziąć w nich udział trzeba jednak zarejestrować się na stronie www.ksiazkasluchana.pl.. Tam również jest dostępny pełny program festiwalu.

Krystyna Czubówna, na wczorajszej konferencji poświęconej całemu wydarzeniu powiedziała „Zawsze można liczyć na mój udział jeśli akcja dotyczy książek, a że nie byłam wcześniej w Szczecinie więc tym bardziej przyjęłam zaproszenie z radością. Uważam, że idea festiwalu jest bardzo pozytywna. Sama jestem z tego pokolenia, które już zawsze będzie preferowało książkę tradycyjną, na papierze i w okładkach. Brakuje mi obcowania z literaturą w interpretacji odpowiednich głosów, a to wydarzenie w jakimś stopniu wypełni tę lukę.”

Pani Krystyna przeczyta w czasie festiwalu m.in. fragmenty „Wojny futbolowe” Ryszarda Kapuścińskiego oraz „Trafnego wyboru” Joanne K.Rowling.