Posłowie i posłanki Nowej Lewicy rozpoczęli objazd po Polsce, w ramach którego w czwartek odwiedzili Pomorze Zachodnie. W Szczecinie mówili o projekcie „Renta Wdowia”, prawach kobiet oraz o tym, co zrobią, kiedy opozycja wygra jesienne wybory. – Doprowadzimy do tego, żeby tabletkę „dzień po” można było kupić w zwykłej drogerii. Aborcja będzie legalna, dostępna, darmowa i bezpieczna – mówiła posłanka Katarzyna Kotula.

Nowa Lewica przygotowuje się do jesiennych wyborów, a pierwszym ze zwiastunów jest objazd po polskich miastach. W Szczecinie posłowie i posłanki spotkali się z mieszkańcami oraz członkami zarządu urzędu marszałkowskiego.

– Jeździmy po Polsce po to, aby mówić o tym, co chcemy robić i jak wyobrażamy sobie Polskę marzeń – mówił poseł Dariusz Wieczorek.

– Szczecin to region lewicowy, progresywny. Tutaj Lewica czuje się znakomicie i tak samo jest przyjmowana – dodała posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Projekt obywatelski „Renta Wdowia”

W trakcie trasy politycy Lewicy zbierają także podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Renta Wdowia”.

– Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicją współrządzącą dużo mówią o wsparciu seniorów, ale jak przychodzi co do czego, to marszałkini Witek zamraża znakomity projekt Lewicy i nie pozwala go procedować. Nie pozwala, aby seniorom żyło się lepiej – krytykuje posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Proponowany przez Nową Lewicę projekt zakłada, że po śmierci małżonka będzie można korzystać z renty rodzinnej i 50 procent własnego świadczenia emerytalnego albo będzie można zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej. Obecnie renta rodzinna w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków wynosi 85 procent wyższego świadczenia.

Obywatelski projekt ustawy zakłada także, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Zapisami miałyby zostać objęte także osoby, które zostały wdową lub wdowcem kilka lat temu.

– Sytuacja ekonomiczna wdów i wdowców obniża się. To przez Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Wszystko, co robią wokół ustawy antyaborcyjnej powoduje, że kobiety boją się rodzić dzieci. W Szczecinie mamy przyjazne kliniki za Odrą, gdzie Polski znajdują pomoc. Ale na Podlasiu i Podkarpaciu słyszymy o dramatach – dodała Prokop-Paczkowska.

„Załatwimy raz na zawsze sprawę z aborcją”

– Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości kobiety w ciąży umierają w Polskich szpitalach. Doprowadzimy do tego, żeby tabletkę „dzień po” można było kupić w zwykłej drogerii. Doprowadzimy do tego, że aborcja będzie legalna, dostępna, darmowa i bezpieczna. Lewica będzie w przyszłym rządzie po to, aby prawa kobiet były przestrzegane. Stoimy przy boku tych, których Prawo i Sprawiedliwość odarło z godności. To osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, społeczeństwo LGBT.

Jeszcze w czwartek politycy Nowej Lewicy odwiedzą Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfino, Koszalin, Stargard i Świnoujście. Z kolei o godzinie 17 Włodzimierz Czarzasty i Dariusz Wieczorek spotkają się z mieszkańcami w Netto Arenie.