Odnowiony został budynek „C”, położony naprzeciwko głównej bramy wjazdowej do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. – Szacujemy, że w skali roku odwiedzi go nawet 70 tysięcy pacjentów – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor placówki.
Przebudowany budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Od wielu lat znajdowała się w nim pracownia RTG i poradnie specjalistyczne. Teraz pacjenci będą mogli korzystać z nowego sprzętu i w lepszych warunkach.
Prace budowlane i wyposażenie wnętrz pochłonęło blisko 58,5 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodziło z funduszy europejskich przekazanych przez urząd marszałkowski.
– Inwestycje w ochronę zdrowia to nasza wspólna sprawa i powinność. Każde leczenie zaczyna się od diagnostyki i takie będzie przeznaczenie tego odnowionego budynku. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi powinny zmniejszyć się kolejki w oczekiwaniu na badania – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.
– W starej bryle powstało coś nowego. Inwestycja była trudna, bo w trakcie remontu budynek normalnie pracował. Obiekt ma nowoczesne wyposażenie. Dwa rezonanse, nowy angiograf, a wkrótce tomograf – dodawała dyrektor Usielska.
Ten sprzęt czeka na pacjentów na parterze, w pracowni zakładu radiologii i diagnostyki obrazowej. Na pierwszym piętrze znalazły się poradnie: urologiczna, hematologiczna, onkologiczna.
Wyremontowano również nieużytkowe poddasze i piwnice, w których znalazły się pomieszczenia gospodarcze, magazyny, szatnie i pomieszczenia techniczne. Prace personelu ułatwi system poczty pneumatycznej.
W ramach inwestycji kupiono także gamma kamerę, która trafiła do szpitala w Zdunowie, rozszerzając oferowaną diagnostykę o badania scyntygraficzne, a więc związane z medycyną nuklearną.
Komentarze
6