Ponad dwukilogramowa publikacja zawierająca naukowy opis eksponatów, które weszły w ramy kolekcji „Złoty Wiek” została pokazana światu. Książka liczy niemal 400 stron, na których odnajdziemy eseje, a także poszczególne obiekty opisane przez pracowników muzeów. Wydanie jest dwujęzyczne – na kartach znajdziemy język polski oraz niemiecki.

 

„Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” pod redakcją Rafała Makały to swego rodzaju katalog naukowy, w którym zgromadzono wiedzę na temat kolekcji, a zarazem pokazano ją w kontekście całej spuścizny artystycznej Gryfitów oraz sztuki europejskiej XVI i XVII w.

Wyobrażam sobie, że ktoś kto w Stanach Zjednoczonych zajmuje się biżuterią czy tekstyliami końca XVI w. pójdzie do biblioteki Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i sięgnie po tę książkę. Może nie dowie się, że istnieje Pomorze, ale z pewnością dowie się, że Pomorze ma znaczącą rolę w historii sztuki europejskiej – mówi Rafał Makała.

Część z esejami zawiera cztery teksty: pierwszy z nich szkicuje panoramę dziejów sztuki w kręgu Gryfitów, trzy pozostałe poświęcone są szczegółowym zagadnieniom – rzeźbie kamiennej, malarstwu w służbie książąt pomorskich oraz strojom i klejnotom z kolekcji muzeum. W części poświęconej poszczególnym obiektom znalazły się noty opracowane przez pracowników merytorycznych Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także badaczy z ośrodków w Niemczech (Greifswaldu, Drezna i Merseburga).

Wystawa Muzeum Narodowego w Szczecinie „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” otrzymała główną nagrodę w konkursie „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2011”, w kategorii „wystawy historyczne”. Wystawę i katalog sfinansowano ze środków Unii Europejskiej i województwa zachodniopomorskiego. Patronat honorowy sprawują marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i premier kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Erwin Sellering. Więcej na temat samej wystawy można odnaleźć na stronach Muzeum Narodowego.