Tylko w marcu ze wsparcia medycznego Szczecińskiego Centrum Zdrowia skorzystało 230 uchodźców z Ukrainy. Do lekarzy najczęściej zgłaszane są chore dzieci, osoby z chorobami przewlekłymi, a także kobiety w ciąży, po porodach lub z problemami ginekologicznymi.

Szczecińskie Centrum Zdrowia od samego początku wojny w Ukrainie prowadzi działania na rzecz uchodźców. Powstała specjalna infolinia oraz punkt informacyjny, w którym Ukraińcy potrzebujący pomocy medycznej mogą uzyskać wszystkie informacje. W placówce zatrudniono także dodatkowy personel - lekarza rezydenta oraz pielęgniarkę, którzy mówią w języku ukraińskim oraz tłumacza, który w razie potrzeby pomaga w kontakcie z polskimi lekarzami.

– Czekamy na zgodę z Ministerstwa Zdrowia na zatrudnienie trzech kolejnych specjalistów – mówi prof. dr hab. Beata Karakiewicz, kierownik Szczecińskiego Centrum Zdrowia. – Pozwoli nam to znacznie rozszerzyć ofertę wsparcia i obsłużyć większą liczbę obywateli Ukrainy.

Uchodźcy najczęściej zgłaszają się do lekarzy z chorymi dziećmi, które podczas ucieczki z kraju często przebywały w bardzo ciężkich warunkach. Wśród pacjentów są także osoby z chorobami przewlekłymi, potrzebujące recept do wykupienia przyjmowanych leków oraz kobiety w ciąży, po porodach lub z problemami ginekologicznymi.

Przypominamy, że do uzyskania pomocy potrzebny jest dokument potwierdzający przekroczenie granicy z pieczątką Straży Granicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wymagany numer PESEL.

– Nie odsyłamy jednak nikogo, nawet w przypadku braku dokumentów – podkreśla prof. Beata Karakiewicz. – Pomoc udzielana jest każdemu, kto jej potrzebuje.

Przed wizytą w przychodni najlepiej skontaktować się z infolinią pod numerem tel. 512 060 914 i umówić wizytę, aby uniknąć oczekiwania w kolejce w przychodni. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.