W miniony weekend odbył się Finał Mistrzostw Polski Niesłyszących w Piłce Nożnej 11-osobowej Mężczyzn. Sportowe wydarzenie mogło się odbyć dzięki programowi Bosman dla Regionu.

Ze względu na pandemię koronawirusa przyszłość Szczecińskiego Klubu Sportów Głuchcyh Korona stała pod znakiem zapytania. Jednak dzięki wsparciu Bosman dla Regionu udało się zorganizować imprezę sportową dla osób niesłyszących. Finał rozgrywany był w grupie A, czyli odpowiednikowi Ekstraklasy. Do walki stanęły kluby ze Szczecina, Lublina, Warszawy i Wrocławia.

Sport ludzi niesłyszących różni się od tradycyjnego, ale tylko pod względem technicznym, m. in. wymagana jest przekwalifikowana kadra sędziowska i trenerska. Wszędzie tam, gdzie normalnie wykorzystywane są gwizdki lub strzały z pistoletu, tu dodatkowo wykorzystuje się gestykulację lub sygnały świetlne.

Każde takie wydarzenie w społeczności osób niesłyszących jest niezwykle cenne. Na co dzień z trudem wychodząc poza ramy osób słyszących, na murawie mają okazję rywalizować jak zawodowi sportowcy. To motywuje oraz podnosi na duchu a bogata historia sportów dla niesłyszących pokazuje, jak ważne są tego typu wydarzenia. Pierwsze mistrzostwa świata były organizowane jeszcze przed II wojną światową, ponad 30 lat przed paraolimpiadą.

– Bosman dla Regionu był dla nas ogromnym wsparciem. Nasza przyszłość była niepewna, ale wszystko się zmieniło dzięki tej akcji – mówi Piotr Lipski, rzecznik prasowy SKSG Korona.