Kolejny znaczący reżyser o europejskiej renomie realizuje swój projekt w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Jest nim Wojciech Klemm, który pracuje nad inscenizacją „Judyty” Friedricha Hebbela. Będzie to polska prapremiera tej sztuki.
Klemm to twórca, aktualnie pracujący głównie w Niemczech (od 1985 roku przebywa na stałe w tym kraju i tam p ukończeniu wydziału reżyserii Hochschule für Schauspielkunst„Ernst Busch” w Berlinie pracował jako asystent reżysera i reżyser w wielu ośrodkach teatralnych Jest także tłumaczem polskich dzieł literackich na język niemiecki.
Friedrich Hebbel natomiast to niemiecki dramatopisarz (1813-1863) tworzący w w Austrii. Pierwszym jego utworem scenicznym była właśnie „Judyta” (1840). Inne jego dzieła to m.in. „Maria Magdalena” czy „Agnes Barnauer” Wszystkie łączy motyw tragedii , która jest powodowana sprzecznością tkwiącą w świecie i w samym człowieku. Mimo że był dramaturgiem XIX-wiecznym Klemm określił go jako „prekursora nowoczesnego pisania”, Tekst sztuki jest oparty o motywy biblijne, czerpie z starotestamentowej Księgi Judyty. Reżyser na spotkaniu z dziennikarzami w Teatrze Małym powiedział m.in. że być może właśnie teraz jest dobry moment by go zrozumieć „Niektóre teksty potrzebują czasu by wybrzmieć”. Wizja przedstawiona przez Klemma prowadzić ma zresztą do takiego odebrania owego dramatu jakby rozgrywał się gdzieś blisko nas, w niedalekiej przyszłości. Ważnym elementem akcji sztuki jest konflikt zbrojny wynikający z braku dostępu do wody, a jest to przecież problem, który dotyczy także teraźniejszości. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 900 milionów ludzi zmaga się z takim niedostatkiem. Tak więc jak powiedział Klemm „pustynia może dotrzeć także do nas”
Wbrew pozorom choć sztuka mówi o wojnie, poświęceniu, o śmierci w dialogach znalazły się też elementy komiczne. Jak powiedział odtwórca jednej z ról Jacek Piątkowski „Jest tam miejsce n śmiech. Ja śmiałem się kilka razy” W obsadzie sztuki obok niego znaleźli się Maria Dąbrowska, Magdalena Myszkiewicz, Arkadiusz Buszko, Marian Dworakowski, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Wiesław Orłowski, Konrad Pawicki,Wojciech Sandach oraz Przemysław Walich. Tytułową rolę zagra gościnnie Marta Malikowska-Szymkiewicz (z którą reżyser współpracował już m.in. przy realizacji „Yermy” według Garcii Lorki w warszawskim Teatrze Studio). Premiera inscenizacji została zaplanowana na 8 stycznia 2011 roku (na Dużej Scenie)
Komentarze
0