Politycznych rotacji powyborczych ciąg dalszy. Paweł Szrot, szef kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy został parlamentarzystą, ale jego stanowisko było wolne zaledwie kilka dni. Najbliższym współpracownikiem prezydenta Dudy będzie jego dotychczasowy doradca Marcin Mastalerek. Polityk ze Szczecina swojego czasu był w Prawie i Sprawiedliwości ważną figurą.

Marcin Mastalerek to polityk urodzony w Szczecinie, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i swojego czasu działacz lokalnej młodzieżówki. W wyborach samorządowych i parlamentarnych startował jednak z innych okręgów wyborczych. Był radnym sejmiku łódzkiego i posłem z Sieradza. W 2015 roku został zmarginalizowany w partii wskutek konfliktu z Jarosławem Kaczyńskim. Potem zajmował się biznesem, był także społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Teraz zajmie stanowisko szefa kancelarii, w ostatnich dniach pojawiły się w mediach jego pierwsze cytaty i wypowiedzi.

Mastalerek zapowiedział m.in. spotkanie ze wszystkimi szefami klubów parlamentarnych, które zasiądą w nowym sejmie RP.

Media spekulują, że awans Mastalerka jest dowodem na uniezależnianie się prezydenta Andrzeja Dudy od jego obozu politycznego. Warto dodać, że prezydent RP już wcześniej obsadzał w swojej administracji ludzi ze Szczecina. Przez wiele lat jego bliskim współpracownikiem, a obecnie doradcą społecznym jest Paweł Mucha, były radny sejmiku z ramienia PiS. Szefową kancelarii prezydenta była także Halina Szymańska, kandydatka do senatu z listy PiS.