We wtorkowym Studiu wSzczecinie.pl gościli politycy, którzy po przerwie chcą wrócić do pracy w samorządzie. Jedną z niespodzianek były ich dawne cytaty z wywiadów, których udzielili kilkanaście lat temu.

Politycy goszczący we wtorkowym Studiu wSzczecinie.pl usłyszeli fragmenty wywiadów, których udzielili kilkanaście lat temu. Jędrzej Wijas w 2010 roku w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl mówił m.in. o przybliżaniu Szczecina do Odry poprzez ograniczenie ruchu na ul. Jana z Kolna.

„Trzeba ograniczyć ruch na ul. Jana z Kolna i wpuścić ruch pod ziemię. Uważam, że to możliwe i nawet nie tak bardzo kosztowne” – mówił 14 lat temu. 

– Dyskusja o tym miejscu nadal trwa. Ona trwa od lat i jest żywa. Wiele postulatów z 2010 roku nadal jest aktualnych, cieszę się, że ta część miasta będzie częścią konkursu architektonicznego. Tunel nie jest technologicznie niemożliwy, ale wszystko oczywiście zależy od warunków budżetowych – skomentował swoją dawną wypowiedź kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Marek Duklanowski, który stara się wrócić do rady miasta, został zestawiony z cytatem z wywiadu z 2014 roku. Polityk na antenie Radia Szczecin mówił wówczas o braku toalet w mieszkaniach komunalnych: „To sytuacja, która nie pozwala normalnie żyć kilkunastu tysiącom mieszkańców. To powinien być priorytet działań rady miasta i kolegium prezydenckiego”. Toalet nie miało wówczas 6 tysięcy mieszkań komunalnych, a za politykę komunalną odpowiedzialne było Prawo i Sprawiedliwość.

– Myślimy tylko o fasadzie, rzeczach ładnych i reprezentacyjnych, a pomija się osoby mieszkające w mieszkaniach o niskim standardzie. W czasie mojej pierwszej kadencji w radzie miasta dynamika remontów mieszkań komunalnych była większa, ostatnie lata to spory zastój w tym zakresie – powiedział w programie Studio wSzczecinie.pl.

Piotr Kęsik zmierzył się z cytatem z roku 2013, gdy udzielił wywiadu „Głosowi Szczecińskiemu”. Mówił wówczas o urzędującym zastępcy prezydenta Szczecina Bogdanie Jarosziewiczu: „Odpowiada za ważną i ciężką działkę. A okazuje się, że egzamin zdał celująco. Swoją pracę wykonuje znakomicie. Jako członek SLD jestem dumny, że taki człowiek reprezentuje nas we władzach miasta”.

Z tym, że dzisiaj Kęsik jest politykiem związanym z Piotrem Krzystkiem, a Jaroszewicz startuje jako kandydat na prezydenta Szczecina z ramienia Nowej Lewicy.

– Ja to mówiłem? Przepraszam – zareagował Piotr Kęsik. – Nie pamiętam tej sytuacji – dodał.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Piotr Kęsik i Jędrzej Wijas ostatni raz zasiadali w radzie miasta w kadencji 2010-2014, Marek Duklanowski w latach 2014-2018.