Frekwencja podobna jak w latach ubiegłych i brak incydentów. Kolejny Marsz Niepodległości organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych odbył się w Szczecinie. Marsz wyruszył z placu Orła Białego około godziny 12:00.

„Patriotów w Szczecinie nie brakuje”

O godz. 10:00 w katedrze św. Jakuba w Szczecinie odbyła się msza święta, po której część mieszkańców przeszła pod urząd wojewódzki, a część została na placu Orła Białego, skąd w południe wyruszył XIII Szczeciński Marsz Niepodległości. Tym razem pod hasłem „Polak Polakowi bratem”.

– Mamy coraz więcej mieszkańców na wydarzeniu, patriotów nie brakuje, przyjeżdżają także osoby z całego regionu. Przechodzimy przez centrum miasta, dochodzimy na plac Szarych Szeregów, potem jest składanie kwiatów – mówi Grzegorz Kozak, współorganizator marszu.

– Zawsze 11 listopada było dużo wydarzeń, ale to dobrze, bo każdy może wybrać sposób, w jaki spędzi Święto Niepodległości. W mojej opinii osoby będące na marszu są przekonane, by w nim iść, tutaj zawsze panuje podniosła i patriotyczna atmosfera – dodaje Radosław Bartman, współorganizator wydarzenia.

Osoby biorące udział w marszu ponieśli biało-czerwone flagi, a tłum skandował hasło: „cześć i chwała bohaterom”.

Marsz zakończył się około godziny 15:00 przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty.

Inne wydarzenia 11 listopada w Szczecinie

Od 11:00 na wydarzenia patriotyczne do swojej siedziby zapraszał urząd marszałkowski, jeszcze wcześniej świętowanie zaczęło się w Centrum Dialogu Przełomy. O 12:00 defiladą rozpoczęły się uroczystości przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim na Wałach Chrobrego, w programie był między innymi pokaz sprzętu wojskowego. Od 11:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni miały miejsce morskie obchody 11 listopada organizowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia pod nazwą „Niepodległość na Maszt”.