W czwartek z samego rana przy Wałach Chrobrego zacumuje Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1. Wizyta związana jest z prezentacją siły NATO w państwach sojuszniczych oraz wspólne szkolenie z nimi.

W skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 wchodzą: niszczyciel min HNOMS Hinnov (Norwegia), stawiacz min LVNS Virsaitis (Łotwa), niszczyciel min EML Sakala (Estonia), niszczyciel min BNS Primula (Belgia).

W trakcie swojej wizyty przedstawiciele grupy spotkają się m.in. z władzami Szczecina. Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych stanowiących powojenne pozostałości.

W czwartek wieczorem (26 maja) do okrętów NATO dołączy ORP Xawery Czernicki – okręt wsparcia logistycznego (Polska). Jednostka udostępni swój pokład dla zwiedzających w piątek w godz. 17-19 i niedzielę w godz. 13-17.

Okręty tradycyjnie zacumują u stóp Wałów Chrobrego i zostaną w Szczecinie do poniedziałkowego poranka.