10 didżejów na jednej imprezie, mapping nie na budynku, ale na roślinności, Galeria Bezdomna w industrialnym otoczeniu, prace tajskich i japońskich artystów. Tegoroczne inSPIRACJE zapowiadają się nie tylko ekstremalnie, ale i egzotycznie.

W nadchodzący weekend ruszają 10. inSPIRACJE. Sześciu festiwalowym wystawom oraz dwóm wydarzeniom wizualno – muzycznym będzie towarzyszyć hasło xtreme. To nawiązanie do obecnych czasów, ciągłego przekraczania granic i poszukiwania adrenaliny, dostarczającej nowych emocji, bez których nie jesteśmy już w stanie żyć.

Mapping na koronach drzew

Interesująco zapowiada się wydarzenie w przestrzeni Alei Kwiatowej, które zaplanowano na piątek, 27 czerwca o godz. 22:13. KIA Polmotor X-citing Forest to pierwszy w Szczecinie mapping 3D na naturalnej roślinności. Do tej pory taki sposób prezentowania sztuki miał miejsce tylko na budynkach. Projekcja potrwa cztery godziny. - Akcja będzie zmuszała widzów do aktywności, ponieważ nie z każdego punktu Alei Kwiatowej te wizualizacje będą widoczne. - mówi Bartosz Otocki - Poza tym każdy element natury ożywionej posłuży do opowiedzenia odrębnej historii, ale kiedy się im przyjrzymy będą stanowić spójną i oryginalną animację. - dodaje. Efektami specjalnymi zajmie się sztab najlepszych w branży artystów audiowizualnych, w tym VJ PuH.

10 didżejów na 10. urodziny

Tego samego wieczoru w Elefunk The Club odbędzie się impreza urodzinowa inSPIRACJI. Tuż po godz. 22:00 zostaną uruchomione dwie sceny, taneczna oraz chilloutowa, na których zagra 10 szczecińskich didżejów, m.in.: Loop K, dj MT, Dominik Szczepaniak, Rats Milk, Robodrum, Piotr Mazur czy Inhaze. Warto zaznaczyć, że każdy z nich zaprezentuje inny styl muzyczny. Wstęp do klubu będzie wolny.

Performans i 20 tys. zł

Oczywiście nie byłoby inSPIRACJI bez wystaw. Pierwsze, a więc „Perfidia Perfearance IV” i „EKSTREMA” zostaną otwarte już w piątek, 27 czerwca, o godz. 20:13 w 13 Muzach. - Oprócz tego, że co roku inSPIRACJE mają inny temat przewodni, to także skupiają się wokół jednego wybranego medium. W tym roku będzie to performanse. - mówi Ked Olszewski, dyrektor artystyczny festiwalu inSPIRACJE - Znany polski performer, Przemysław Kwiek, zgodził się być kuratorem jednej z festiwalowych wystaw. Zaprezentuje autorski projekt „Perfidia Perfearance IV”, w którym wezmą udział zarówno młodzi artyści, jak i ci już doświadczeni performerzy. Będzie to takie dwupokoleniowe zderzenie. - wyjaśnia.

Z kolei „EKSTREMA” to wystawa, na którą prace zostały wyłonione na w drodze Konkursu dla Artystów. Pierwotne założenie zaprezentowania 10 projektów zwiększyło się o kolejnych 17. Ostatecznie więc zostanie pokazanych 27 prac, z których aż 15 podczas festiwalu będzie miało swoją premierę. Łączna pula nagród, ufundowanych przez 13 Muz oraz Trafostację Sztuki, wynosi 20 tys. zł, a zwycięzców i laureata Grand Prix poznamy podczas piątkowego wernisażu.

Japońska gwiazda fotografii

Natomiast „Kim jesteś?” to tytuł głównej wystawy 10. inSPIRACJI, która zostanie zaprezentowana w Trafostacji Sztuki przy ul. Św. Ducha 4. Jej kuratorami są Agnieszka Mori oraz Mateusz Bieczyński, którzy wygrali, odbywający się na przełomie 2013 i 2014 roku, Konkurs dla Kuratorów. Do swojego projektu zaprosili siedmiu innych artystów, w tym Kimiko Yoshidę, światową gwiazdę fotografii, jak Japonkę na konferencji prasowej przedstawiał Ked Olszewski. Prace, które znalazły się na wystawie „Kim jesteś?”, dotyczą problematyki szeroko rozumianego kryzysu tożsamości w dzisiejszych czasach. Wernisaż zaplanowano na sobotę, 28 czerwca, o godz. 19:13. Wystąpią performerzy, didżeje oraz zespół Fractal Free.

Z Tajlandii do Szczecina

Podczas inSPIRACJI będzie można również zobaczyć wystawę „Proximity”, realizowaną wspólnie przez 13 Muz, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz The Bangkok Art and Culture Centre. To projekt prezentujący współczesną sztukę tajską. Zostaną pokazane instalacje, krótkie formy fabularne, video art i fotografia. Wernisaż również w sobotę, 28 czerwca, o godz. 18:13 w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej 1.

Powrót Bezdomnej

Po kilku latach przerwy do programu festiwalu wraca również Galeria Bezdomna, czyli spontaniczne tworzona wystawa fotograficzna w nietypowych i zaskakujących miejscach. W tym roku zaadaptowane zostaną przestrzenie sąsiadujące z Galerią Odra Zoo przy ul. Kolumba 4. Wernisaż odbędzie się w środę, 25 czerwca, o godz. 20:13. Dzień później będą miały miejsce spotkania z fotografami w Galerii Bezdomnej. Cały program wydarzeń związanych z Bezdomną można znaleźć tutaj

Przez cały czas trwania inSPIRACJI będzie również działać Ekstremalny Plac Zabaw, mieszczący się w nowej przestrzeni artystycznej dla dzieci „Tworzę się” w 13 Muzach.

Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE odbędzie się w Szczecinie w ostatni weekend czerwca, w dniach 27 – 29 czerwca. Wydarzenia związane z festiwalem będą miały miejsce w kliku przestrzeniach miejskich, m.in. w 13 Muzach, Trafostacji Sztuki, na Alei Kwiatowej, w Muzeum Sztuki Współczesnej, na ul. Kolumba 4 zaraz przy Galerii Odra Zoo. Na wszystko wstęp jest wolny.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad festiwalem.