Fani filmowego Szczecina i Pomorza będą mieli okazję m.in. zobaczyć wizytę cesarza Wilhelma II w stoczni szczecińskiej, filmy dokumentalne o Nowej Marchii i Pomorzu z lat 1897 -1943 oraz Szczecin z lat 60. i 70. XX wieku. Tegoroczna Konstelacja Szczecin to trzy dni i 115 lat pomorskiego filmu dokumentalnego. W roli głównej – Szczecin. Już jutro rozpoczyna się IV edycja festiwalu.

Bohaterem tegorocznej edycji Konstelacji Szczecin nie będzie aktor, ale Pomorze Zachodnie z naciskiem na Szczecin. Tym razem zobaczymy jak nasz region zmienił się przez ostatnie 115 lat.

W tym roku podczas Konstelacji będziemy pokazywać filmy dokumentalne. Chcielibyśmy pokazać jak Pomorze zmieniało się przez 115 lat, chcielibyśmy porozmawiać na temat pomorza, a Szczecin oczywiście będzie głównym bohaterem tegorocznej edycji. - mówi Joanna Kościelna, organizatorka.

Nie będzie ciszy i szpilek

Pierwszego dnia festiwalu zobaczymy Pomorze Zachodnie w dokumentalnych filmach niemieckich: 1897-1943, drugi dzień upłynie nam pod znakiem Szczecina w latach 1945-1980, a na koniec organizatorzy przygotowali przegląd filmów z lat 60. XX w. W czasie pokazów i po prezentacjach będzie można porozmawiać z historykami i archiwistami. Joanna Kościelna przyznaje, że chciałaby zaproponować w trakcie Konstelacji trochę inną kulturę oglądania filmów.

Chcielibyśmy zmienić formę oglądania filmów. Moim celem i marzeniem jest, abyśmy jednak rozmawiali podczas oglądania filmów, żeby to nie było takie oglądanie jak w kinie, na szpilkach i tylko „cicho, cicho”. Mam nadzieję, że to będzie takie „żywe” oglądanie filmów z komentarzem. - tłumaczy organizatorka.

Pierwszego dnia pokazy filmów odbędą się w Archiwum Państwowym w Szczecinie, przy ul. św. Wojciecha 13, ten dzień rozpocznie się filmem z 1897 - wizyta cesarza Wilhelma II w stoczni szczecińskiej, zakończy zaś kroniką filmową z 1943 pokazującą Szczecin - jeszcze przed zniszczeniem, ale już naznaczony II wojną światową.

Od Filipinek po akcję wywiadowczą

Drugi i trzeci dzień to pokazy w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, przy al. Wojska Polskiego 90. Drugi dzień zdominują filmy o Szczecinie – będą produkcje o Filipinkach, a następnie przemiany naszego miasta w filmach zrealizowanych w latch 60 i 70. XX w. Trzeci dzień to Pomorze i pokaz filmów o pomorskich miastach, (większość zrealizowano w 1964 r.). Ten dzień zakończy film pt. "Kryptonim Synteza" z 1972 r. o jednej z najbardziej tajemniczych akcji wywiadowczych na Pomorzu. Filmy te będzie komentował m.in. prof. Kazimierz Kozłowski i dr Paweł Gut. Wstęp na Konstelację Szczecin jest wolny.
Konstelacja jest bezpłatną imprezą, bo każdy ma prawo do wiedzy o własnym mieście. - mówi Joanna Kościelna.

Konstelacja Szczecin to próba połączenia i udowodnienia, że niemiecki i polski Szczecin to wciąż jedno i to samo miasto. Z własną kulturą, której nie można się wstydzić.
Konstelacja jest imprezą, która urodziła się z marzeń, to jest marzenie, aby Szczecin miał własną imprezę, z taką własną szczecińską pieczątką, żebyśmy mogli w końcu funkcjonować w obrębie kultury szczecińskiej. Konstelacja to także pretekst do tego, by porozmawiać o filmowym Szczecinie. A poza tym dobrze się pochwalić na zewnątrz, że mamy coś swojego, że nie mamy kopii z Warszawy czy Krakowa, mamy coś szczecińskiego. - tłumaczy organizatorka.

Trzy dni ze szczecińskim produktem

Projekt IV Konstelacja Szczecin realizują: Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Landesmuseum in Greifswald, Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania). Portal www.wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Konstelacja Szczecina odbywa się w dniach 03.12 – 05.12.2013 r. Wszystko pokazy filmów będą przeprowadzane w godzinach 17.00 – 19.00. Więcej informacji na oficjalnej stronie w serwisie Facebook.