Młodzież na całym świecie protestuje przeciw bierności w sprawie ochrony klimatu. W tym samym czasie po Oceanie Spokojnym pływa plama plastiku o powierzchni pięciokrotne większej od Polski. Pora działać, dlatego dobrze wiedzieć, że w Szczecinie zawiązała się inicjatywa, która mówi "nie" bezsensownemu marnowaniu tworzyw sztucznych. Poznajmy Pogoń Plastik.

Kim są?

Młodzi, dynamiczni i zaangażowani, swoje akcje planują z rozmachem i werwą. Pogoń Plastik, to grupa licealistów, którym na sercu leży stan naszego środowiska. Działają wielotorowo: prowadzą zbiórki ciężkiego plastiku i prezentacje edukacyjno-informacyjne w szkołach. Rozpoczęli także rozmowy mediacyjne z lokalnymi władzami, w trakcie których postulują wprowadzenie zmian przyjętych przez inne proekologiczne państwa (np. obowiązkowe zakładanie siatek na wyloty rur kanalizacyjnych). To wciąż nie wszystko. Rozpoczęli już budowę maszyny, która będzie w stanie przerabiać plastik na granulat, by z niego znów tworzyć plastikowe przedmioty. Wszystko zgodnie z zasadą Zero Waste – bez marnotrawstwa i śmiecenia.

Plastik – postęp, czy plaga?

– To co nas wyróżnia to to, że nie namawiamy do całkowitego porzucenia plastiku. Chcemy pokazać, jak ogromne ilości tworzyw sztucznych są marnowane – mówi Mateusz Gieryga, organizator i pomysłodawca projektu Pogoń Plastik. Trudno się z nim nie zgodzić. Plastik jest dziś wszechobecny, codziennie korzystamy z jednorazowych kubków, sztućców, czy siatek na zakupy. Cała sztuka polega na tym, żeby nie trafiały one potem na śmietniska, czy do lasów, ale do powtórnego wykorzystania.

Wszyscy chcemy żyć w czystym i przyjaznym środowisku, dlatego kibicujemy nowej szczecińskiej inicjatywie. Projekt zyskał już solidnych sojuszników: Pogoń Plastik działa w partnerstwie The Coca Cola Foundation, Fundacji BGK oraz Zwolnionych Z Teorii! Otrzymali również honorowy patronat Mecenatu Miasta Szczecin oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.